A kulturális és innovációs miniszter az interjúban hangsúlyozta: a választási eredmény korántsem változtatja meg azt a stratégiát, hogy a nyugati és a keleti világot egyaránt értenünk kell, “ráadásul közvetlen együttműködések révén”. A jövő az innovációs ökoszisztémában és az egyetemeken „készül” – fogalmazott.
A kulturális és innovációs minisztert arról kérdezték, támogatná-e a Fudan Egyetemet, amit Karácsony Gergely főpolgármester szerint a kormány már “elengedett”, mármint a kínai intézmény budapesti kampuszának az ügyét.
“Hosszú ideig csak másodkézből, multinacionális cégek és egyetemek keleti terjeszkedésének történeteit tanulmányozva értesültünk arról, milyen folyamatok zajlanak keleten, azon belül a kínai gazdaságban és társadalomban. Nekünk az a feladatunk, hogy annyira értsük Kínát, amennyire a nyugati civilizációt. Tisztában kell lennünk azzal, milyen dinamikák jellemzik a világot, hiszen egy afganisztáni vagy közép-afrikai esemény két hónap múlva itt is érezteti a hatását”
– mondta az interjúban Csák János. A miniszter, mint kiderült, fontosnak tartja, hogy “sokrétű, kölcsönös tiszteleten és jóindulaton alapuló kapcsolataink legyenek Kínával, de ez nem azt jelenti, hogy elszakadunk a Nyugattól. “Mi a Nyugat részei vagyunk, de lehet közvetítő szerepünk” – tette hozzá.
A CEU-ról: “Jó egészséget kívánok nekik!”
Arra, hogy mit gondol a CEU-ról és visszahozná-e, “vagy úgy ment el, hogy maradt”, Csák János azt mondta, hogy a CEU esetét jogi ügynek tartja. “Nem felelt meg a jogszabályoknak, de hangsúlyozom: nem a Közép-európai Egyetem, hanem a CEU” – tette hozzá.
Emlékeztetett, hogy a kormány “bevezette a bajor típusú szabályozást, és az intézmény annak sem tudott megfelelni, ezért elment Bécsbe. Jó egészséget kívánok nekik! Nem látom azt, hogy a társadalomtudományi oktatás színvonala, ami domináns a CEU-n, csökkent volna Magyarországon. Ugye azt mondták, ha elmegy az intézmény, megszűnik a magyar felsőoktatásba vetett bizalom is. Nem így lett: a kétszeresére nőtt a külföldi hallgatók száma. Azt is el tudom képzelni, hogy az innovációs ökoszisztéma átalakulásával más nyugati egyetemek is kedvet kapnak, hogy Magyarországra jöjjenek. Bárkit szívesen látunk, aki betartja a magyar jogszabályokat” – mondta Csák János.
A miniszter az interjúban azt hangsúlyozta: nem berobbanni akar, “hanem megérteni, beilleszkedni és aztán előállni a jobbító javaslatokkal”.
Arról, hogy a kormány nem állt el a Fudantól, korábban ebben a cikkben írtunk, arról pedig, hogy az Alkotmánybíróság nem adott zöld jelzést Karácsonyék Fudan-népszavazásának, itt számoltunk be.