Itthon

Ezt mondta Gulyás Gergely Novák Katalin államfői berlini útja előtt

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Párt
Hirdetés
Hirdetés

Novák Katalin berlini látogatása “egy fontos és komoly lépés”. A német-magyar kapcsolatok kiemelt jellege akkor is meg kell hogy maradjon, ha sok területen vannak kisebb-nagyobb politikai viták - mondta Gulyás Gergely az InfoRádióban, hangsúlyozva: a külpolitikát a kormány határozza meg, de ehhez a köztársasági elnök “sokat hozzá tud tenni”.

Hirdetés

“Novák Katalinnak már a lengyelországi látogatása is nemcsak magyar, hanem nemzetközi sajtóvisszhangra is számíthatott. A héten pedig a német államelnöknél tesz hivatalos látogatást a köztársasági elnök” –  erről Gulyás Gergely beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában, amikor az államfői szerepkörről kérdezték, hangsúlyozva: Novák Katalin berlini látogatása szintén “egy fontos és komoly lépés”. A német-magyar kapcsolatok kiemelt jellege akkor is meg kell hogy maradjon, ha sok területen vannak kisebb-nagyobb politikai viták – jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter az Arénában.

Fotó forrása: Novák Katalin Facebook-oldala

Beiktatása után Novák Katalin első hivatalos útja köztársasági elnökként Varsóba vezetett, ahol az elnöki palotában Duda elnökkel kifejezetten szívélyes légkörben folytattak megbeszélést, ami után a közös sajtótájékoztatón elítélte a putyini Ukrajna elleni agressziót és a háborús bűnösök elítélését követelte – és felolvasta az orosz-ukrán háborúval kapcsán a Kossuth téren előtte már kinyilvánított 10 pontot is. Novák Katalin a lengyel elnökkel közös varsói sajtótájékoztatóján Andrzej Dudával együtt intézett felhívást Brüsszelhez, a helyreállítási EU-s pénzek kifizetését sürgetve. Novák Katalin a varsói látogatásán olyan gesztust is tett, hogy öltözetével, külsejével is üzent: piros ruhát és fehér gyöngysort viselt, a lengyel zászló színeit szimbolizálva.

Fotó forrása: Novák Katalin Facebook-oldala

A varsói utazásán a gesztusok indokoltak is voltak, hiszen a magyar-lengyel kapcsolatokat beárnyékolta, hogy miután az oroszok megtámadták Ukrajnát, lengyel vezető politikusok – Orbán Viktor miniszterelnök szövetségesei, Morawieczki és Kaczinsky is – többször is kritikusan fogalmaztak a magyar álláspontot túlságosan enyhének találva.

Novák Katalin a Kossuth téri beiktatásakor saját szerepéről a külkapcsolatokat illetően úgy fogalmazott: bízik benne, hogy ajtónyitogatásban és a kulcskeresésben is “Magyarország hasznára lehet”.

Fotó forrása: Novák Katalin Facebook-oldala

A varsói útját követően a köztársasági elnök Erdélybe utazott, a magánlátogatáson Kolozsváron találkozott Kelemen Hunorral, Románia miniszterelnök-helyettesével is, és látogatása alatt tíz templomot áldottak meg a magyar református egység napja alkalmából. Miután az erdélyi látogatásán kinyilvánította, hogy köztársasági elnökként kiemelt feladatának tartja az összmagyarság képviseletét, a román külügyminisztérium a nemzetközi jogra hivatkozva közölte, egyetlen állam sem formálhat semmilyen jogot más államok polgáraival kapcsolatban.

Fotó forrása: Novák Katalin Facebook-oldala

“Sokat hozzá tud tenni…”

Novák Katalin június 3-án, pénteken utazik Berlinbe, a köztársasági elnököt a német fővárosban Frank-Walter Steinmeier államfő fogadja.

Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter Novák Katalin köztársasági elnöknek a diplomáciai/külpolitikai szerepére vonatkozó kérdésre az InfoRádióban arra hívta fel a figyelmet, az ország külpolitikai irányvonalát a kormány határozza meg, de a köztársasági elnök – aki megtestesíti a nemzet egységét -, “ehhez sokat hozzá tud tenni”.

“Azt látjuk az eddigi néhány hetes tapasztalatok alapján, hogy a köztársasági elnök asszony ezen a területen kifejezetten aktív” – mondta Gulyás Gergely, aki szerint “ez nem csoda”, mert bár a családügyek terén ismerte meg a közélet, de korábban Novák Katalin Martonyi János külügyminiszter kabinetjében dolgozott a Külügyminisztériumban és angolul, franciául és németül is kiválóan beszél.

Az, hogy a külkapcsolatok terén nagyobb szerepet fog vállalni, ez valószínűleg “a személy megnevezésekor, megválasztásakor egyértelmű volt” – jegyezte meg a kancelláriaminiszter.

Mit “intézhet” a köztársasági elnök?

Arra, hogy fontos és protokolláris vagy fontos és érdemi szerepe van-e Novák Katalinnak államfőként, “intézhet-e valamit”, Gulyás Gergely azt válaszolta, nagyon sokat tud intézni egy köztársasági elnök, “mert fontos és protokolláris is” a szerepe.

Egy államnak az első polgárát mindenhol megkülönböztetett tisztelettel fogadják, és “ennek megfelelően az ő véleménye, érvei, az országról alkotott összképe, befolyásolhatja a nemzetközi partnerek gondolkodását Magyarországról” – mutatott rá Gulyás Gergely.

Mint mondta, Magyarországgal szemben több mint egy évtizede nem a nemzetközi, különösen „a nyugat-európai liberális mainstream sajtóban egy félig eredménytelen, félig viszont eredményes lejáratólampány zajlik. Az országképen a köztársasági elnök tovább tud javítani, vagy éppen nagyot tud javítani, ki hogyan ítéli meg a jelenlegi helyzetet” – fogalmazott a miniszter.

Arra a kérdésre, hogy az államfő a külföldi útjaira “a saját eszköztárát viszi-e el”, vagy egyeztet a kormánnyal arról, hogy mi az, amit a magyar állami külpolitikából ő képviselhet,  Gulyás Gergely azt válaszolta: a köztársasági elnöknek természetesen senki sem szabhatja meg, hogy mit és hogyan képviseljen, “de tisztában van azzal, hogy az alkotmány alapján a külpolitika a kormány hatáskörébe tartozik. Ezért a kormány általános külpolitikai irányát a köztársasági elnökök tiszteletben szokták tartani a magyarhoz hasonló berendezkedésű országokban. “Szerintem ez itt is így lesz” – fogalmazott a kérdésre a kancelláriaminiszter, megjegyezve: az, hogy Novák Katalin mire és milyen hangsúlyt helyez, és mivel kapcsolatosan milyen véleményt alakít ki, “ebben a köztársasági elnök szabadsága az említett tág korlátokon belül korlátlan”. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek