Pár tucat lila papír stóc és benne 266 ezer aláírás – a 2017-es Nolimpiai kampány sikere után vált országosan ismerté Momentum Mozgalom. Az ellenzéki politikai formáció az aláírásgyűjtés után párttá szerveződött, a Momentum első elnökévé pedig Fekete-Győr Andrást választották.
A kezdetekben a 2010 előtti és utáni politikai erőkkel sem kívántak összefogni, emiatt a 2018-as országgyűlési választáson külön indultak. Annak a választásnak vége kudarc lett: a párt mindössze a szavazatok 3%-t szerezte meg.
A sikertelen országgyűlési választás után a Momentum az Európai Parlamenti választásokon viszont már főszerepbe került: a párt 10%-t szerzett és Donáth Anna, valamint Cseh Katalin is brüsszeli mandátumot szerzett.
A sikeres 2019-es év után az előválasztásra a Momentum saját miniszterelnök-jelölttel vágott neki. Fekete-Győr András jelöltsége azonban kudarcba fulladt. A Momentum miniszterelnök-jelöltje az utolsó helyen végzett az előválasztás első fordulójában, így lemondott a pártelnöki posztról.
Az egy hónapos átmeneti időszak után, tavaly novemberben Donáth Annát választották a párt elnökévé. Ő azonban nemrég bejelentette, gyereket vár, emiatt a tisztújításon már nem is mérettette meg magát.
A párt kongresszusa végül Gelencsér Ferencet választotta meg a Momentum új elnökévé: információink szerint Gelencsér a szavazatok 51%-t szerezte meg, a második helyen Kerpel-Fronius Gábor végzett 36%-kal. Meglepetésre mindössze 13%-ot kapott és csak a harmadik helyen végzett Hajnal Miklós a párt országgyűlési képviselője.
Gelencsér Ferenc az indulását bejelentő Facebook-bejegyzésében arról írt, olyan országért fog dolgozni, ahol az állam nem szól bele abba, hogy kit szerethetek, nem akarja megmondani, hogy miben higgyek és nem akarja helyettem eldönteni, hogy mitől leszek magyar.
Gelencsér Ferenc a Momentum alapító tagja. 2019-ben I. kerületi önkormányzati képviselővé választották, később alpolgármester is lett. Az előválasztáson ugyan Csárdi Antaltól kikapott körzetében, azonban listáról végül bejutott az új országgyűlésbe. Pártelnöki megbízatása két évre szól.
Közben nyilvánosságra hozták a párt elnökségének névsorát, mandátumuk két évre szól:
Cseh Katalin, a Momentum egyik alapító tagja, jelenleg Európai Parlamenti képviselője;
Ilyés Márton közgazdász, a Momentum jelenlegi alelnöke;
Kele János közgazdász, politológus, sportújságíró, a Budapest Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány általános igazgatója;
Kerpel-Fronius Gábor Budapest okosvárosért és részvételiségért felelős főpolgármester-helyettese, aki politikai munkája előtt rendszerszervezőként és projektmenedzserként tevékenykedett;
Mihálik Edvin történész-politológus, szegedi önkormányzati képviselő, Szeged zöld tanácsnoka, a 2021-es előválasztás Szeged 02. oevk győztese és
Paróczai Anikó közgazdász, kispesti önkormányzati képviselő, a Horizont Női politikusképző megalapítója.