Itthon

Itt vannak a részletek – 800 milliárdot vasalnak be Orbánék a különadókból

ATV.hu
Hirdetés

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő és Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter közös sajtótájékoztatón ismertette csütörtökön a kormány legfrissebb döntéseit.

Hirdetés

A mai kormányinfót hárman tartják, Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő mellett Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Nagy Márton gazdaságifejlesztési miniszter. 

Gulyás Gergely emlékeztetett rá, hogy két napja alakult meg az új kormány és máris két ülés tartott. Magyarországra 700 ezren érkeztek február 24-e óta Ukrajnából. A háború és a brüsszeli szankciók súlyos következményekkel járnak az országra nézve, a kormány arra törekszik, hogy válságállóvá tegye a magyar gazdaságot. 

Ennek része a rezsicsökkentés fenntartása, ami nehéz és fontos feladat, hiszen Nyugat-Európában akár hatszoros növekedés is történt.

A háború miatt megugró nyersanyagárak és a brüsszeli szankciós politika miatt kiemelt feladat a rezsicsökkentés, családtámogatások és nyugdíjak megvédése. Ezen felül meg kell erősíteni a honvédséget és az extraprofithoz jutó nagyvállalatoktól és bankoktól kell ehhez forráshoz jutni.

Elvárható tőlük, hogy segítsék a magyar gazdaságot és magyar embereket. Ezért hozták létre a rezsivédelmi és honvédelmi alapokat. Ide csak az extra adókból befolyó bevételek kerülnek.

A többletnyereség egészét sehol nem vonták el, de annak jelentős részét igen. A magyar kormány mindig betartotta a költségvetés egyensúlyát és az államadósság csökkentését illető vállalásait, az egyetlen kivétel a covid időszaka volt. 

A pénzügyminiszter a mai napon átadja a jövő évi büdzsé tervezetét a költségvetési tanácsnak, amelynek 10 napja lesz a véleményezésre.
5,2 százalékos inflációra számít a kormány jövőre, 3,5 százalékos hiánycélt és 4,1 százalékos növekedést tűztek ki célul.

A benzinárstop marad, de csak a magyar forgalmi engedéllyel rendelkező autók számára.

A határmenti benzinturizmus ellátásbiztonságot veszélyeztet.

Nagy Márton: újabb válság fenyeget

A gazdaságfejlesztési miniszter rámutatott: az infláció már emelkedik, újabb válság fenyeget. Vigyázni kell a költségvetés egyensúlyára és az államadósság csökkentésére. Felállítják a rezsivédelmi és a honvédelmi alapot, melyet a növekvő bevételeket extraprofit-különadókból fogják finanszírozni. Idén 4,9, jövőre 3,5 százalékos hiánycélt tűztek ki.

A kiadási oldalon is csökkentésre van szükség. Ez két dologban ölt testet:

  1. A minisztériumok költségvetését csökkenteni kell
  2. Az állami beruházásokat át kell ütemezni és a piaci beruházásokat szorgalmazni.

Az extraprofit-különadók az ágazati különadók fölött kerülnek kivetésre – mondta Nagy Márton.

Az érintett szektorok:

  1. bankszektor – A tranzakciós illetéket kibővítik. Az extra adó 250 milliárd forint, az illeték kibővítése 50 milliárd. Idén és jövőre is 300-300 milliárdot szednek be innen.
  2. biztosítói szektor – 50 milliárd
  3. energiaszektor, főképp Mol – 300 milliárd
  4. kiskereskedelem – 61 milliárd
  5. telekommunikációs szektor – 40 milliárd
  6. légitársaságok – 30 milliárd
  7. gyógyszerforgalmazói szektor – 20 milliárd
  8. reklámadó 23 jan 1-től – 15 milliárd forint

Ez összesen összesen 800 mrd forint.

Nagy Márton hangsúlyozta: nem a profitot, hanem az extraprofitot veszik el, ezért nem gondolják, hogy ez az intézkedéscsomag megjelenne a fogyasztók szintjén.

Kérdésre válaszolva Nagy Márton elmondta: tegnap a bankszövetséggel, ma reggel az energiaszolgáltatókkal tárgyalt a különadókról.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter (Fotó: MTI)

A beruházások egy évvel történő elhalasztása is több százmilliárdos megtakarítást jelent – hangsúlyozta Gulyás Gergely.

Gulyás Gergely emlékeztetett rá: az Európai Unió Bírósága előtt a kormány megnyerte a reklámadóval kapcsolatos, Bizottsággal folyatott vitáját.

Meghosszabodnak-e az árstopok?

Az ATV azon kérdésére, hogy mikortól vezetik be az extraadókat és automatikusan meghosszabodnak-e az árstopok, Gulyás Gergely azt válaszolta:

 minden árstopról egyenként fognak dönteni. 

Minden extraadót mostantól vezetnek be, kivéve a reklámadót, amit 2023. január 1-től.

Munkatársunk azon kérdésére, hogy hogyan akadályozzák meg, hogy a fogyasztókra hárítsák a szolgáltatók az extra adókat, Gulyás Gergely megismételte Nagy Márton szavait: mivel extra profitot vonnak el, ezért nincs ok a továbbhárításra. Ha mégis ilyet tapasztalnak, akkor az ebből keletkező plusz profitot is el fogják vonni. Nagy Márton ehhez hozzátette: ennek a megoldásnak sem a növekedésre, sem az inflációra nem lehet hatása, ezért ezt a megoldást választották.

Marad a KATA, de a visszaéléseket meg akarják szüntetni

Az ATV kérdésére, hogy felülvizsgálják-e a KATA-t, miután Varga Mihály és Parragh László is felülvizsgálatról beszélt, Gulyás Gergely azt válaszolta: az eredeti, KATA-val kapcsolatos cél változatlan.

Aki rendeltetésszerűen használja a KATA-t, annak növekedhet a kedvezmény köre, de az adófajtát vissza akarják szorítani oda, ahova eredetileg szánták.

Példaként említette, hogy adott esetben havi 1 millió forint helyett 1,5 milliós összeghatárig is lehetne katázni. De ez ügyben egyelőre gondolkodás zajlik – hangsúlyozta Gulyás Gergely. 

Nem hosszabbítják meg az egészségügyi és rendvédelmi dolgozók felmondási tilalmát

Az ATV kérdésére Gulyás Gergely elmondta: nem hosszabbítják meg az egészségügyi dolgozók felmondási tilalmát.

Az ATV munkatársának kérdése így hangzott: „Most, hogy háborús veszélyhelyzetet hirdetett a kormány, érvényes-e az, hogy az egészségügyi dolgozók, illetve a rendvédelmi dolgozók június elsejétől már felmondhatnak, vagy meghosszabbították ezt a tilalmat?”

A miniszter erre válaszolta, hogy nem hosszabbítják meg a tilalmat.

Megerősítette, hogy Orbán Viktor tárgyalt az Európai Tanács elnökével az olajembargóról. Magyarország akkor tudja támogatni a szankciókat, ha a vezetékes olajszállítás kivételt képez és a vezetékes szállítás akadozása esetén a hajós szállítások is. Ha ez a kompromisszum létrejön, akkor Magyarország tudna támogatni a szankciók hatodik körét.

Kérdésre válaszolva Nagy Márton elmondta: rendeleti úton vetik ki az extraprofit-adókat, és 2022-re vonatkozóan is a teljes évi extraprofitot el fogják vonni. A kiskereskedelemben a jelenlegi különadó kulcsait fogják felsrófolni – mondta Nagy Márton.

Gulyás Gergely kérdésre válaszolva elmondta: a háborús veszélyhelyzet miatt nem lesz nyelvvizsga-amnesztia.

Üzent a pedagógus-szakszervezeteknek is. A választási kampány véget ért, mindenben a törvényeknek megfelelően fognak eljárni – ígérte Gulyás Gergely, aki

a tanárok követeléseinek egy részét jogosnak, a sztrájk szakszervezet általi időzítését politikailag motiváltnak minősítette.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter (Fotó: MTI)

Kérdésre válaszolva Szentkirályi Alexandra elmondta: 728 ezren érkeztek Magyarországra eddig a háború elől menekülve. 28000-en kértek menedékes státuszt, ideiglenes tartózkodásra pedig 128000 ember kapott engedélyt.

Gulyás Gergely elmondta: napokon és nem heteken belül jelennek meg a különadók részletszabályai.

A kormány sem indokoltnak, sem lehetségesnek nem tart semmilyen áfacsökkentést – jelentette be Gulyás Gergely, hozzátéve: az áfa csökkentése nem járna az árak csökkenésével.

Gulyás Gergely támogatja az aquincumi híd megépítését, a rakpart lezárását viszont a 2019 óta tartó autósüldözés részének tekinti és elfogadhatatlannak tartja.

Megdöbbentő és elfogadhatatlan a Jobbik szexbotránya, amely egy, az emberi méltóságot és a nők becsületét minimálisan tiszteletben tartó pártban nem fordulhatott volna elő – mondta Gulyás Gergely kérdésre válaszolva.

Olyasmi, hogy a fővárosi közgyűlés kicsinyes viták miatt elmaradt volna, még a Demszky-korszakban sem fordult elő – értékelte a tegnap történteket Gulyás Gergely, miután a DK és a Momentum szembenállása miatt meghiúsult a közgyűlés ülése.

A légitársaságok extraadójára vonatkozó kérdésre, amely úgy szólt, hogy milyen légitársaságokra vonatkozhat a WizzAiren kívül a különadó, Nagy Márton azt válaszolta: mindegyikre, amelyik Budapest és más városok közt járatot üzemeltet.

Az orosz olajembargóval kapcsolatos kormányzati álláspontról Gulyás elmondta: Magyarország fontosnak tartja az EU egységét, ezért támogatta az első öt szankciós csomagot. A hatodikat akkor tudják támogatni, ha Magyarország időt, garanciákat és anyagi támogatást kap az átálláshoz máshonnan érkező energiahordozókra.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek