“Egy hajóban eveztünk Szentgotthárdtól Sárvárig, s tesszük ezt képletesen azóta is” – erről beszélt a “first gentleman” Veres István a Mandinernek adott interjúban.
Magyarország első női és legfiatalabb köztársasági elnökének, Novák Katalinnak a férje elmesélte, hogy feleségét az egyetemi 1996-os gólyatáborban pillantotta meg Békéscsabán, ahol ő harmadéves szervezőként vettem részt, “ő pedig gólyaként”. Később ugyanannak az egyetemi diákközösségnek a tagjai lettek, instruktorként. “Az volt a feladatunk, hogy a frissen felvételt nyert fiatalok egyetemi beilleszkedését segítsük. Mivel mindketten vidékiek vagyunk, talán jobban átéreztük, mit jelent felkerülni Budapestre, mekkora változás ez tizennyolc évesen. A kapcsolatunk kezdetét 1999 nyarától számítjuk, egy Rába folyón zajló kenutúrától” – mondta Veres István az interjúban.
A lánykérésre pedig úgy emlékezett vissza: “Kati éppen Balatonbogláron tett vitorlásvizsgát, amikor megkértem a kezét. Akkorra sikerült összegyűjtenem annyi pénzt, hogy megvegyem az eljegyzési gyűrűt. A Balaton partján tettem fel neki a kérdést, akar-e a feleségem lenni”.
A hagyománytisztelet nevében pedig – mint mondta -, az édesapja is “elment Kati édesapjához, és formálisan is, a család öregjei előtt megkérte tőle a lánya kezét számomra. Ezt nem ők akarták így, nekem, nekünk volt fontos” – tette hozzá.
A „first gentleman” az interjúban arról is beszélt, hogy a család fontosságáról hasonlóan gondolkodnak a feleségével. “Mi is azt szeretnénk, hogy a gyermekeinknek hiteles példát mutassunk, amely támaszt jelent nekik az egész életükben. Szerencsések vagyunk. A felmenőinknél nem volt válás, szétesett családi történetek, kitartottak egymás mellett. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem voltak nehézségek az életükben. Az én szüleimnek például idén lesz az ötvenedik házassági évfordulójuk, az aranylakodalom. Sokszor belegondolok, mekkora értéke van önmagában annak, hogy két ember ennyi időn át kitart egymás mellett. Mennyi közös öröm és mennyi küzdelem van mögötte! Kati szülei is majdnem ötven éve házasok. Mi ezt a példát kaptuk, láttuk. Ehhez szeretnénk felnőni” – fogalmazott, és úgy folytatta: “Mi az idei huszadik házassági évfordulónkkal hozzájuk képest még gyerekcipőben járunk…”
Veres Istvánt, aki a Magyar Nemzeti Bankban dolgozik – arról is megkérdezték, hogy a munkahelyén hogyan fogadták, hogy felesége köztársasági elnök lett. Erre ő azt válaszolta: “A szakmánkban elvárható higgadtsággal fogadták. Attól, hogy a feleségem lett a köztársasági elnök, nem lettek előjogaim, ugyanazt a hatékonyságot várják el tőlem és én is magamtól, mint eddig”. És ez így van rendjén – tette hozzá.
Az interjúban ugyanakkor Veres István azt mondta: büszke a feleségére, hogy ő Magyarország első polgára. “És nem elsősorban azért, mert nő. Ha valaki, én tudom, hogy méltó és alkalmas erre a feladatra”. “Ami számomra Kati közéleti sikereinél is fontosabb, hogy ő elsősorban anya és feleség” – jelentette ki.
A feleségéről azt mondta: a maximalizmus, amit a munkájában képvisel, otthon is megjelenik. “Hat évig volt otthon a gyerekekkel. Ebben az időszakban csak ez számított. Azóta is nagyon szoros a napi kapcsolata a gyerekeinkkel, és ő az, aki a kiterjedt család összetartásáról is gondoskodik”.
Azt is elárulta, hogy este, amikor már mindannyian lefeküdtek, Novák Katalin “rendszeresen nekiáll sütni, hogy friss péksütemény legyen reggelre az asztalon. Ki nem hagyná, hogy ő készítse a gyerekek szülinapi tortáját! És ez nem valami máz, neki tényleg a család a legfontosabb” – mondta el a feleségéről.
Veres István felidézte azt is, hogy mindhárom gyereke születésénél jelen volt, ami élete legjobb döntései közé tartozik. „Az én tapasztalatom szerint megéri apaként a lehető legtöbbet jelen lenni az első pillanattól” – mondta.
A gyermekeikről elmondta, hogy “a legnagyobb, Ádám már felnőtt, tizennyolc éves, idén érettségizik. Készül az egyetemre. Érdekes, izgalmas volt látni azt, ahogyan pályát választott magának. Végül műszaki területre megy, a matematika és a fizika nagyon érdekli, mellette pedig a dobolás a szenvedélye. Tamás tizenhat éves gimnazista. Kiválóan sportol, ő is szereti a zenét, ezen a területen nagyon tehetséges. Gitározik, dalszövegeket ír, mellette pedig egy extrém sportnak, a parkournak hódol. Kata lányunk tizennégy esztendős. Igazán segítőkész lány. Ő röplabdázik és zongorázik. Mindhárman református iskolába, a Baár–Madasba járnak”.
A first gentleman Novák Katalin államfőségéről úgy gondolja, hogy az „generációkon átívelő történet”, olyan örökség, amelyből az unokáik, a dédunokáik is építkezhetnek. Mert bizonyos, hogy tartást ad majd nekik, amikor megtudják, hogy a nagymama vagy a dédnagymama egykor Magyarország köztársasági elnöke volt.”
Arra, hogy lesznek-e olyan ügyek, amelyeket ő szeretne fókuszba állítani, Veres István először azt hangsúlyozta: “lesznek olyan ügyek, amelyeket eddig a hivatalban lévő köztársasági elnök felesége karolt fel, és ebben a ciklusban maga a köztársasági elnök fog velük foglalkozni. A feleségemnek a család, az elesettek megsegítése, a többletsegítségre szorulók felkarolása mindig is szívügye volt, ezzel elnökként is kiemelten foglalkozik majd. Számítunk Herczegh Anitára is, aki first ladyként eddig is kiválóan végezte a munkáját, és nagy kár lenne veszni hagyni a tudását, tapasztalatát”.
“Ami engem illet, maradok a kaptafánál. A pénzügyekhez értek, ebben érzem magam igazán hitelesnek” – mondta, hozzátéve: azt tervezi, hogy segíteni fog azoknak a gyerekeknek, fiataloknak, családoknak, amelyeknek az átlagnál is nagyobb szükségük van erre a pénzügyi tudatosságra.
Veres István a Mandiner-interjúban végul a titkukról, az alapelvükről is beszélt, azt mondta: “Mindketten azt valljuk, amit Simone Weil francia filozófus mondott egyszer: Meg kell tanulnunk vágyakozni az után, ami a miénk. Ez az idézet szerepelt az esküvői meghívónkon is, és azóta is vezérfonala az életünknek. Arra törekszünk, hogy akár mindennap tudatosan építsük a kapcsolatunkat, és egymásba kapaszkodva menjünk azon az úton, amelyet anno a Rába partján, a kenutúrán közösen választottunk”.