Itthon

Navracsics azt mondta, van rutinja, és ő lehet a garancia

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

Szükség van a bizalomépítési folyamatra is az Európai Bizottsággal, az a célja, hogy az idei évben alá kell írni a megállapodást a helyreállítási EU-s forrásokról - jelentette ki Navracsics Tibor a miniszter-jelölti meghallgatásán az európai ügyek bizottságában.

Hirdetés

Nem világnézeti vitát szeretne folytatni akár az Európai Parlament képviselővel, de más uniós intézménnyel sem – ezt mondta Navracsics Tibor a parlament európai ügyek bizottsága előtt, ahol mint az az uniós források felhasználásáért és területfejlesztésért felelős miniszter-jelöltet hallgatták meg.

Navracsics Tibor korábban a magyar uniós biztos volt az Európai Bizottságban, az oktatási, kulturális, sport és ifjúsági területekért felelt, előtte pedig az Orbán-kormány külügyminisztere, illetve közigazgatási és igazságügyminisztere.

A bizottsági meghallgatásán azt mondta: az uniós források adják a motorját a beruházásoknak, és a területi fejlesztési politikának is. De a magyar oktatási és egészségügyi fejlesztéseknél is meghatározóak az európai uniós források. Magyarország eddig mindig hatékonyan hívta le az uniós forrásokat, így az intézményrendszeren nem tervez k különösebb átalakítást. Az irányító hatóságok azonban  a Miniszterelnökséghez kerülnek – derült ki a meghallgatáson.

Megnevezte azokat az államtitkárokat is, akik segítik a munkáját a Miniszterelnökség kötelékében (miután tárca nélküli miniszter lesz): Ágostházy Szabolcs az európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkár, Latorcai Csaba parlamenti államtitkár és Mayer Gábor a területfejlesztésért felelős államtitkár.

A legfontosabbnak a partnerségi megállapodások aláírását nevezte, a operatív programok közül van olyan, amit már jóváhagytak – mondta. Navracsics Tibor bízik

abban, hogy az év második felében aláírhatják az RFF-rol, azaz a helyreállítási forrásokról is a megállapodást az Európai Bizottsággal, a részletkérdéseket kell elrendezni – fogalmazott.

“Budapest egy másik a ligában focizik”

Navracsics Tibor arról is beszélt, hogy Magyarországon rendkívül nagyok a regionális különbségek, amit mindenképpen kezelni kell. Ez nem azt jelenti, hogy a Budapest ne kapna uniós forrásokat, de mint fogalmazott, “Budapest egy másik ligában focizik”, Bécs, Prága versenytársa – ebben a vonatkozásban említette Bajorországot , és Lombardiát is. A jövőben területileg lényegesen árnyaltabb fejlesztéspolitikára lesz szükség. Nem ígért gyors megoldást, ez mint mondta, egy egész mandátumra szóló feladat.

Csöbör Katalin ( Fidesz ) a helyreállítási forrásokról kérdezte, Gy. Németh Erzsébet ( DK ) az európai ügyészségről és az uniós Pegasus bizottságról, az OLAF-vizsgalatokról.

Navracsics Tibor hangsúlyozta, hogy nem szeretné megkerülni a kérdésekre a választ, de nem pártpolitikusi ideológiai vitákat szeretne folytatni, az a célja, hogy megérkezzenek az uniós források Magyarországra.

Európai Ügyészség: “Ilyen kötelezés nincs”

Az ügyészség szorosan együttműködik az Európai Ügyészséggel, egy tagállam szuverén döntésétöl függ a csatlakozás, nem kritériuma az uniós források lehívásának sem. “Ilyen kötelezés nincs” – jelentette ki, megjegyezve: rajtunk kívül más EU-tagországok is vannak, akik nem csatlakoztak az Európai Ügyészséghez.

Helyreállítási források:

Az újjáépítési-helyreállítási forrásokról azt mondta: ez egyrészt technikai jellegű kérdés, de másrészt “egyfajta bizalmatlanságól eredő

feltételek” kérdése, “de nekünk mindegyiket kell tudni kezelni”. A bizalmi-kérdést azoknak a tíz éve zajló konfliktusoknak tudja be a kormány és a Bizottság bizonyos alegységei között, “aminek van egy politikai háttere is”. Ezekre akar megoldást találni, szükség van a bizalomépítési folyamatra is, az a célja, hogy az idei évben alá kell írni a megállapodást – jelentette ki. Azt némi meglepetéssel látta, hogy az Európai Parlament a már megállapodott pontokat újranyitotta.

Van rutinja, fél év alatt mindent megtárgyaltak

Van rutinja, ő lehet a garancia – derült ki a szavaiból, hiszen a 2010-es ciklusban miniszterként tárgyalt a Bizottsággal és az Európai Tanáccsal is, és fél év alatt minden problémás kérdésben megoldást találtak – mondta, hozzátéve: mindenképpen figyelembe kell venni a különböző uniós intézmények eltérő karakterét. ​

atv.hu

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek