Itthon

Hajnal: a Momentum elmúlt egy hónapos mozgását joggal éri kritika

ATV.hu
Hirdetés

A párt országgyűlési képviselője, aki nemrég bejelentkezett az elnöki posztért, azt mondta: most kevésbé egy kapitányra van szükség az ellenzéki oldalon, mint arra, hogy egyáltalán elkezdjenek újra hajót építeni.

Hirdetés

Hajnal Miklós az ATV Start című műsorában arról beszélt: a Momentum elmúlt egy hónapos mozgását joggal éri kritika, például a parlamenti esküről nem kommunikáltak tisztán és érthetően. Tegnap a parlamentben vitatkoztak a Fudan Egyetemről és az álláskeresési járadékról is, a sorrend szerint neki kellett felszólalnia, de utána kijött a vitáról, mert a választókerületében leomlott egy fal a Böszörményi útra. Hangsúlyozta, hogy a parlament falain kívül is politizálni kell, és ha ez épp azt jelenti, hogy legyen egy ember, aki odamegy, mondjuk egy ilyen esetben, akkor csinálja ezt a képviselő. Megjegyezte, vannak ügyek, amik előrébb valók a parlamenti vitánál.

Nemet mondtak a kormányra, mert szerinte Orbán Viktor maga is összeállíthatott volna egy jobb kormányt, nincsen például környezetvédelmi, oktatási vagy éppen családokért felelős miniszter sem. Szerinte ezeken a területeken kell önálló minisztérium, persze össze lehet vonni területeket, de mint mondta, az sokatmondó, ha a 15 minisztériumban rengeteg foglalkozik építkezéssel, de egy sem foglalkozik az emberekkel.

Felidézte, amikor a Fidesz ellenzékben volt, faluparlamenteket is szerveztek, szerinte ez egy jó gyakorlat, amire érdemes lenne építkezni.

Mit ígér?

Arra a kérdésre, hogy pártelnök-jelöltként milyen ígéretet tud letenni az asztalra, azt mondta: itt most kevésbé a közvélemény-kutatás a lényeg, inkább az építkezés. Mint mondta, most kevésbé kapitányra van szükség az ellenzéki oldalon, hanem arra van szükség, hogy egyáltalán „kezdjünk el újra hajót építeni.”

Hangsúlyozta: a Momentumnak meghatározó szerepe van az ellenzékben, szerinte a felelősségük nem ér véget a saját pártközösségüknél, a többi ellenzéki pártnak is felelősséggel tartoznak.

Hajnal Miklós szerint 2026-ig még több választás is lesz, ezek gyökeresen eltérnek abban, hogy az egyik egy olyan választási rendszer, amit szívesen látnának Magyarországon – ez az európai parlamenti választás. Az önkormányzati választáson szerinte közösen kell majd indulnia az ellenzéknek, hiszen az önkormányzatokban már most is közösen dolgoznak, ezt folytatni kell.

Szerinte a választások utáni pár nap sok csalódást okozott, és természetesen vannak viták a pártok között, az ellenzéki pártvezetők felelőssége, hogy a koalíciókat egyben tartsák. A momentumos önkormányzatok ebből a szempontból jól teljesítenek többek között Újpesten vagy Terézvárosban – tette hozzá.

Népszavazás: kell vagy sem?

Baranyi Krisztina, Ferencváros ellenzéki polgármestere korábban azt posztolta: „feltartott kezekkel nagyon nehéz lábon lőni magunkat, néhány ellenzéki barátomnak és politikai szövetségesemnek úgy tűnik, mégis sikerülhet a bravúr.” A polgármester szerint ugyanis az, hogy ellenzéki országgyűlési képviselők törvénymódosító javaslatot nyújtanak be, amellyel „még egy lehetőséget adnak a kormánynak” a hosszabb álláskeresési járadékról és a Fudan-törvény megsemmisítéséről szóló népszavazás elkerülésére, a NER történetének eddigi egyetlen nem kormánypárti népszavazását térítenék el.

Hajnal Miklós úgy reagált: nem félnek a népszavazástól, bele fognak állni, de felelősebbnek tartaná a kormánytól, ha megszavaznák ezt a közös javaslatot. A DK korábban jelezte, hogy ez az utolsó népszavazás, amit támogatnak, a momentumos politikus szerint azonban nem érdemes semmilyen eszközt kizárni, így a népszavazást sem.
Márki-Zay Péter új párt alapítását jelentette be, ezzel kapcsolatban hajnal Miklós nem számít elvándorlásra a többi ellenzéki pártból.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek