Számos találgatás látott napvilágot arról, milyen új szerkezetben áll fel Orbán Viktor ötödik kormánya és kiket delegál a miniszterelnök a különböző miniszteri posztokra.
Munkatársunk már beszámolt róla, most pedig részletesen is ismertetjük azt a kormányzati struktúrát, ami forrásaink állítása szerint már volt a miniszterelnök asztalán. Az a kérdés, mely pontokon, hogyan rajzolja át a tárcákat, illetve a hatásköröket Orbán Viktor, mielőtt ismerteti kormánya névsorát. “Az erdőből legkésőbb május végére kijutunk, be tudom mutatni a közvéleménynek a leendő kormány tagjait” – mondta a miniszterelnök a Kossuth rádióban ma reggel.
Eddigi kormányzati nyilatkozatok
Azt a miniszterelnök korábban elmondta a nemzetközi sajtótájékoztatóján, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter maradhat, ha szeretne, és az sem “elképzelhetetlen”, hogy Lázár János visszatér a kormányba. Kormányzati források szerint neki a Paks-projektet ajánlotta, de más területet is felvetett. Gulyás Gergely az ATV kérdésére mondta el, hogy nem lesz külön egészségügyi tárca, azóta kiderült, hogy a Pintér Sándor vezette BM-hez kerül a tervek és egy törvényjavaslat szerint. Gulyás Gergely az ATV kérdésére mondta el, hogy többször is beszéltek a miniszterelnökkel az elkövetkező négy évről a kormányzati struktura vonatkozásában. Benkő Tiborral egyszer beszélt a miniszterelnök, nem volt szó felkérésről a miniszteri posztra. Navracsics Tiborral is beszélt már a miniszterelnök, egy uniós ügyekkel foglalkozó tárca került szóba. Semjén Zsolt szintén az ATV kérdésére mondta el, hogy az “örök városban” egyeztetett a miniszterelnökkel a kormányalakításról.
Kormányzati központ és a “triangulum”
Az új kormányzati működést ‒ és így a minisztériumi struktúrát is ‒ a működő állam, a szolgáltató állam és a fejlesztő állam „trianguluma” határozza meg, a centrumában az úgynevezett „kormányzati központtal” e verzió szerint. Ennek epicentrumában a miniszterelnök áll és e körön belül helyezkedik el a Miniszterelnöki Kabinetiroda a “szolgáltató állam” sarkon másik három tárcával, a Külgazdasági és Külügyminisztériummal, a Humán Innovációs Minisztériummal, valamint a Belügyminisztériummal.
A „működő állam” sarkon a Miniszterelnökség és a külső körben az Igazságügyi Minisztérium, a Honvédelmi Minisztérium és az atomerőműbővítésért felelős miniszter. A “fejlesztő államhoz” a Gazdaságfejlesztési Minisztérium be valamint az Agrárminisztérium, a Területfejlesztési Minisztérium, a Pénzügyminisztérium és az Ipari és Technológiai Minisztérium sorolódik.
A kormányzati központban közel a miniszterelnökhöz látható egy nemzetbiztonsági főtanácsadói és egy gazdaságpolitikai főtanácsadói poszt. A miniszterelnökhöz szorosan kapcsolódik a Kormányiroda.
Kormánybiztosok, ügynökségek
Emellett a szélesebb sugarú körökön kormánybiztosi funkciókat és ügynökségeket lehet látni. Ezenkívül a Nemzetbiztonsági Tanácsot és “távolabb” a Nemzeti Szuverenitás Tanácsát”: e körön belül szerepel az MNB, a KEHI, a KSH, a GVH, a NAV, a MÁK és még több hivatal.
A minisztériumok felsorolása e verzió szerint
Miniszterelnökség: Egyházakkal való kapcsolattartás, kiemelt társadalmi és civil kapcsolatok, kulturális örökségvédelem, régészet, nemzetpolitika, üldözött keresztények megsegítése, állampolgársági és anyakönyvi ügyek, (területi) közigazgatásfejlesztés, szervezés, sportigazgatási és sportágfejlesztés, statisztikai tevékenység, önkormányzatok.
Igazságügyi Minisztérium: Alapjogvédelem, áldozatsegítés, európai uniós ügyek koordinációja, felszámolási eljárással kapcsolatos nem hatósági feladatok, fogyasztóvédelem, igazságügy, jogszabály-előkészítés, igazságügyi hatásrendi kapcsolatok, közszolgáltatások, titkos információgyűjtés engedélyezése, választójogi és népszavazási szabályzás.
Honvédelmi Minisztérium: Hadigondozás honvédelem, Magyar Honvédség irányítása
Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter: Paksi Atomerőmű bővítése, Paks II. ( korábban kormányközeli források szerint arról lehetett hallani, hogy a Paks-projekt egy nagyobb tárcához kerül, de ez változhat )
Miniszterelnöki kabinetiroda: Általános politikai koordináció, audiovizuális politika, elektronikus hírközlés, belföldi és nemzetközi kormányzati kommunikáció, e-közigazgatás, kormányzati informatikai infrastruktúra, informatika digitalizáció
Külgazdasági és Külügyminisztérium: Kül- és biztonságpolitika, külgazdasági ügyek fejlesztése, beruházásösztönzés, regionális és határmenti gazdaságfejlesztés, űrkutatás és diplomácia, kulturális diplomácia
Belügyminisztérium: Büntetés-végrehajtás, bűnügyi nyilvántartás, egészségügy, határ- és idegenrendészet, menekültügy, kábítószer-megelőzés, kábítószerügy; katasztrófavédelem, kormányzati informatikai infrastruktúra védelme (kibervédelem), közbiztonság, rendészet, bűnmegelőzés, pártfogói felügyelet, közfoglalkoztatás, köziratok kezelése, levéltári tevékenység, közoktatás és köznevelés, közterületfelügyelet, külföldiek társadalmi beilleszkedése, külföldre való utazás szabályozása, személyi adat- és lakcímnyilvántartás, minősített adatok védelme, szociálpolitika, szociális szolgáltatások és hajléktalanellátás, társadalmi felzárkóztatás, társadalmi párbeszéd, terrorizmus elleni küzdelem, vízgazdálkodási és vízügyi igazgatás és polgári nemzetbiztonsági szolgálatok
Innovációs Minisztérium: Családpolitika, gyámügyi igazgatás, gyermek- és ifjúságpolitika, felsőoktatás, foglalkoztatáspolitika, munkaügy, kultúrpolitika, kulturális fejlesztések és finanszírozás, szakképzés és felnőttképzés, tudománypolitika, kutatásfejlesztés, innováció.
Pénzügyminisztérium: Adópolitika, adószakmai ügyek, államháztartás, nemzetközi pénzügyi kapcsolatok, nyugdíjjárulék és nyugdíj-, illetve egészségbiztosítási járulék, nyugdíjpolitika
Agrárminisztérium: Agrárgazdasági és földügy, agrárpolitika, agrár-vidékfejlesztés, agrárszakképzés, állattenyésztés, állategészségügy, élelmiszeripar, élelmiszerlánc-felügyelet, erdőgazdálkodás, halgazdálkodás, természet- és környezetvédelem, szőlészeti-borászati feladatok, vadgazdálkodás.
Vannak olyan információk, hogy létrejöhet egy építésügyekért és élelmiszerügyekért felelőd tárca.
Ipari Minisztérium: Állami infrastruktúra-beruházások, bányászati ügyek, belgazdaság, energia- és klímapolitika, építésgazdaság, építő- és építőanyagipar, építésügyi szabályozás és építéshatósági ügyek, foglalkoztatáspolitika, munkaügy, hulladékgazdálkodás, körforgásos gazdaság, iparügyek és kereskedelem, kémiai biztonság, kereskedelemfejlesztés, közműszolgáltatások, közúti, légi, vasúti, vízi közlekedés, lakásgazdálkodás és lakáspolitika, rozsdaövezeti ügyek, védelmi-ipari fejlesztések.
Gazdaságfejlesztési Minisztérium:
Állami, vagyongazdálkodási és nemzeti tulajdon, gazdaságpolitika, gazdaságfejlesztés, versenyfelügyelet, kereskedelempolitika, e-kereskedelem, közbeszerzés és felügyeletek, nemzeti pénzügyi szolgáltatások, pénz-, tőke és biztosítási piac szabályozása, postaügy, számviteli szabályozás, szerencsejáték-szabályozás, társasági jog és versenyképesség javítása.
Területfejlesztési Minisztérium: budapesti és fővárosi agglomeráció fejlesztése, európai uniós források, fejlesztéspolitikai koordináció, területfejlesztés, településrendezés, településüzemeltetés-közszolgáltatás.