A rendszerváltást követően Magyarországon szinte azonnal elindult a magánegészségügy, csak nagyon apró lépésekben. A környező országokhoz képest ugyanis az állami egészségügyi rendszer Dr. Lancz Róbert szerint sokkal jobb állapotban volt, ezért evidens volt, hogy az emberek alapvetően ezt használták. Nagyon lassan indult el az a folyamat, hogy magánegészségügyi szolgáltatók létrejöttek, ezek is inkább lakásrendelők voltak.
A Doktor24 vezérigazgatója a Ceglédi kérdezi műsorban azt is megjegyezte, hogy ezt a jó bázist a reformok hiánya lebontotta vagy nem fejlesztette tovább, és mára már nem ott tart az állami egészségügy, mint ahol tarthatna. Azt is leszögezte, hogy azért még ma sem rossz az állami egészségügy, de egyéb területeken, mint például a humán erőforrások kihasználása, ügyfélélmény, a betegút folyamat szervezése, nagyon el van maradva.
A Doktor24 2005-ben kezdte el a tevékenységét, Lancz felidézte, hogy a magánegészségügyön belül a lendületet a vállalati egészségügy adta meg. Azok a szolgáltatók, akik a lakásrendelők közül elkezdték kinőni magukat, ennek a vonalán indultak el.
A fogászat volt az első terület, ami sikeresen magánosodott, itt az egészségturizmusnak is volt alapja, ugyanígy a nőgyógyászat, a harmadik pedig a foglalkozás egészségügy volt. Ma ott tartunk, hogy a magánszektor az egészségügy teljes vertikumát nyújtja. Van gyerek és felnőtt betegellátás, fekvőbeteg ellátás és szűrés is.
Azt is elárulta, hogy egy szintig tudnak eljutni, de vannak olyan területek, amelyek egyáltalán nem az ő kompetenciáik. Például soha nem fognak mentéssel, sürgősségi ellátással, életmentéssel, agysebészettel foglalkozni. “Ezek sem most, sem később nem lesznek a magánegészségügy kompetenciái” – szögezte le.
Lancz szerint a finanszírozásnak át kell alakulnia, a jelenlegi állami mellett a biztosításnak a magánegészségügyre is ki kellene terjednie. Ma jelenleg ugyanis egy finanszírozó van, ez az állami biztosító. A Doktor24 vezérigazgatója szerint egy összetett finanszírozási rendszer lenne az ideális, ahol kiszámítható módon mindenki a maga módján kiveszi a részét a finanszírozásból.
Nagyon üdvözölnék azt, hogy ha szektorsemlegessé válna az NEAK-finanszírozott állami ellátás.
A szektorsemlegesség azt jelenti, hogy az NEAK-pénz befizetését követően jogosultként el lehessen dönteni, hogy állami intézményben vagy magánintézményben akarjuk igénybe venni az adott szolgáltatást. Mindezt egységes áron, ha a magán részen többe kerül, akkor legyen lehetőség felajánlani az ügyfélnek, hogy 100 egységet fizet az állam, a többit pedig az ügyfél, közös finanszírozással.
A teljes beszélgetés itt hallgatható meg.