„Ilyen döntés nem született, de lehetséges, hogy lesznek ilyenek.” A szektorális különadók kivetéséről mondta ezt az ATV kérdésére Gulyás Gergely a legutóbbi kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter nem árulta el, hogy mely területeket érinthetnek az esetleges extra adók, de azt mondta, meglepetés nem lesz ezzel kapcsolatban. Gulyás úgy fogalmazott: „Amikor ilyen nehéz helyzetben voltunk, akár más okra volt ez visszavezethető, mondjuk egy baloldali csődkormányzásra, akkor világos volt, hogy milyen logika mentén gondolkodik a kormány, szerintem ebből a logikából kell most is kiindulni.”
A tárcavezető szavaiból az derül ki, hogy nagyjából arra lehet számítani, mint 2010-ben. Akkor a kormányzat a globális gazdasági válság hatásait próbálta enyhíteni azzal, hogy különadót vetett ki a bankszektorra, a telekom cégekre, és a kiskereskedelmi multikra.
Bod Péter Ákos szerint lehet akárhogy nevezni az intézkedést, ez valójában az embereken fog lecsapódni. A közgazdász azt mondja: „Ez mind megszorítás, mert azonnal vagy nagyon rövid időn belül árnövekedésben jelenik meg, tehát az infláción keresztül veszik el az emberek pénzét. Kiáramlik a bér, nagy a bérnövekedés, de rögtön utána visszaszedik ezt, ez is egy megszorítás, ugyanaz a közgazdasági tartalma, csak kevésbé látható.”
Róna Péter szerint erre kevés az esély, pedig a politikai bázis meglenne hozzá. A szakember úgy látja, ehelyett a közgazdasági szempontból barbár megoldásnak számító különadóhoz fognak nyúlni, ami a gazdaság fejlődésének további csorbulásához fog vezetni. A közgazdász kijelentette: „Ez a szektorális adó és az infláció gerjesztett áfa jó lehet legfeljebb 1000-1200 milliárd forintig, ennyit el lehet képzelni, hogy ennyit ki tudnak hozni, de 2500 milliárdra lenne szükség ahhoz, hogy a költségvetési hiány ne szabaduljon el.”
Az ellenzéki pártok szerint a kormány beismerte, hogy végig hazudták a kampányt, mert ez egyértelmű adóemelést jelent. Z. Kárpát Dániel úgy fogalmazott: „Egy nagyon nehéz helyzetben talál minket most a még nehezebb helyzet, és összességében azt kell elmondanom, hogy úgy kellene kezelni ezt a válságot, hogy ne a családok járjanak rosszabbul a végén, most mégis azt látjuk, hogy bármivel próbálkozik a Fidesz mindig a magyar emberek, a magyar polgárok fizetnek.”
Varju László, a DK országgyűlési képviselője pedig azt mondja: „Először a nemzeti együttműködési rendszer, a nemzeti együttrabló rendszer finanszírozását oldják meg, azok a pénzt megkapják, és mindezt az emberek fogják finanszírozni.” A DK úgy véli, a költségvetést is módosítani kell majd.