Mintegy 300 milliárd forintért vásárolta meg azt a közel 17 ezer lélegeztetőgépet a kormány a koronavírus-világjárvány miatt, melyek beszérzése kapcsán komoly korrupció gyanúja merült fel. Az elsőfokú bíróság döntésében most arra kötelezte a minisztériumot, hogy adja ki a vásárlás és továbbértékesítés részleteit – írja a hvg.hu.
A Transparency International Magyarország ugyanis korábban közérdekű adatigényléssel fordult az EMMI-hez annak érdekében, hogy kiderítse, pontosan milyen feltételek mellett értékesítette tovább a minisztérium a koronavírus-járvány ideje alatt vásárolt, azonban feleslegesnek bizonyult lélegeztetőgépeket.
A tárca akkor egy alkotmánybírósági határozatra hivatkozva megtagadta az adatok szolgálatását. Az érvelést azonban a Fővárosi Törvényszék elutasította, és úgy rendelkezett, hogy a minisztérium köteles kiadni az adatokat. A döntés első fokon született, egyelőre nem jogerős – írják.
„Egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy megtudjuk, hány darab lélegeztetőgépet sikerült továbbértékesítenie az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) azt követően, hogy a magyar állam túllépve az egészségügyi kapacitások és az észszerűség szabta határokat, nem kevesebb, mint 300 milliárd forintért vásárolt össze több mint 17 ezer készüléket” – közölte honlapján a Transparency International Magyarország.
A Transparency International nem csak az EMMI-t, hanem a Külügyminisztériumot is perelte a lélegeztetőgépek kapcsán, ahol szintén nem adták ki a gépbeszerzéssel kapcsolatos adatokat. A Külügyminisztérium adatigénylési pere még folyamatban van.
atv.hu