„Magyarországon a gáz 85%-a Oroszországból érkezik, az olajnak pedig több, mint 60%a, egy szankció azt jelentené, hogy a magyar gazdaság pillanatok alatt lelassul, majd megáll.” – Orbán Viktor ezt márciusban, a NATO-csúcsot követő európai uniós miniszterelnökök tanácskozása után mondta Brüsszelben.
A New York Times legfrissebb értesülései szerint ugyanakkor az EU már dolgozik az orosz olajimport betiltásán. Cikkükben, – melyet a Mandiner fordított le – azt írják: az unió most egy fokozatosan bevezetendő tilalom elfogadása felé halad, amelynek célja, hogy Németországnak és más országoknak időt adjon alternatív források beszerzésére. Az ukrán elnök úgy véli, Magyarország és Németország akadályozza az Oroszország elleni energiaembargót.
Holoda Attila szerint Magyarországon az orosz olajimport megállítása olyan komoly kiesést jelentene, amit a meglévő biztonsági készlettel sem lehetne könnyedén túlélni. Ráadásul kiesne az a plusznyereség is, ami az olcsóbb orosz nyersanyag feldolgozása után keletkezik.
„Az urali olaj az mindig olcsóbb, viszont a termék, amit előállít belőle a MOL a kenőolajok és más származékok, azokat a brenti olaj ára alapján áraznak, tehát itt egy nagyon komoly nyereséget tud elérni a MOL összes finomítója, Hogyha ez átállításra kerül és csak az arab olajra kell például átállni, bizony ez a fajta nagyobb nyereségtétel is el fog tűnni a MOL bevételéből” – magyarázta az energetikai szakértő.
Hozzátette: az Adria kőolajvezeték éves kapacitása Magyarország esetében körülbelül 10 millió tonna, vagyis máshonnan pótolható a kieső mennyiség, azonban ebből a szempontból a technológia kiépítettsége és az optimalizálás jelenti a szűk keresztmetszetet.
Pletser Tamás az Erste Bank olaj- és gázpiaci elemzője úgy véli, egy azonnali beszállítási stopnak nem lenne sok értelme. Értekezésében ezt azzal indokolta, hogy ez az azonnali lépés nem állítaná le az orosz inváziót és ezzel Európa önmagának és Ukrajnának is árt. Kijev ugyanis 1,2 milliárd dollárt bevételhez jut évente az átmenő európai gáztranzitból, ez pedig a háború ellenére is befolyik a kasszába.
Levélben kereste az ATV Híradó a Miniszterelnökséget és a Külügyminisztériumot is, akik válaszukban azt írták:
„Magyarország az energiaellátását a jövőben is biztosítani fogja, így nem szavaz meg olyan javaslatot, amely akár a kőolaj-, akár a földgázszállításokra vonatkozó szankciókat tartalmazna.”