Az ország határain kizárólag magyar csapatok állomásoznak, akik Magyarország biztonságát garantálni tudják – jelentette ki Latorcai. A NATO-katonák az ország nyugati részére érkeznek, hogy védelmi vonalat alkossanak – tette hozzá.
Latorcai Csaba szerint Magyarország, és így az EMMI két irányba fordítja a segítséget: egyrészt Ukrajna felé, másrészt a hozzánk érkező menekültek szociális és egészségügyi ellátásáról gondoskodik, míg az ITM a hosszabb távra érkezők foglalkoztatására koncentrál.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozik az is, hogy
a kísérő nélküli kiskorúak ellátásáról gondoskodjon, hiszen sok szülő a határon egyedül küldi át gyermekét, ő pedig Ukrajnában marad – hangzott el az államtitkártól. Az ő ellátásukra Fóton működik egy intézmény: egyelőre 100 alatti az ott élők száma, de ez napról napra növekszik – magyarázta Latorcai.
Azon, Ukrajnából érkezett gyermekek száma pedig 500 fölött van, akik nevelését itthoni iskolákban, óvodákban folytatni tudták. A kormány külön forrást, támogatást biztosít az intézményeknek, pedagógusoknak, hogy ezeknek a „többszörösen nehéz helyzetben” lévő gyerekeknek az integrációját segítse.
Latorcai Csaba úgy látja, hogy, lakosságarányosan kimagasló Magyarország segítségnyújtásának a mértéke, szerinte ebben „ott vagyunk az első három országban.”
Az Ukrajna területe felé irányuló segítségről az államtitkár elmondta, hogy szociális és egészségügyi eszközöket is szállít az ország. Utóbbiak alapvetően sebészeti ellátáshoz, műtétekhez, sebesültek ellátására használható eszközök. Mint Latorcai fogalmazott: egyrészt bilaterális módon egyeztetjük ezeket, vagyis közvetlenül az ukrajnai felek értesítenek bennünket arról, hogy mire van szükségük. Másrészt ez EU közös programjain keresztül is támogatjuk Ukrajnát, illetve a NATO-kötelezettségeinknek is eleget teszünk a segítségnyújtással.
A teljes interjút itt hallgathatja meg.