Itthon

Az ellenzék Orbán Viktornak: “Az EU felé, ne hátra!” – Kocsis: “Köszönőviszonyban sincs a valósággal, amit az ellenzék mond”

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Az uniós nagybizottságban tákéjoztatta a miniszterelnök a frakciókat. Szabó Tímea azt mondta, nem kaptak választ az inflációs kérdésre, a paradicsom áremelkedésre például. Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető azt mondta az atv.hu-nak: szomorú és lehangoló, hogy “köszönőviszonyban sincs, ami bent elhangzott, és amit utána az ellenzék mond”. Simicskó István is hasonlóan nyilatkozott. 

Hirdetés

Még létező hagyomány, hogy az Európai Uniós csúcstalálkozók előtt a frakciók képviselőinek módjában áll meghallgatni a miniszterelnököt, hogy milyen állásponttal készül a kormány az uniós tanácsülésre, és kérdéseket tehetnek föl – mondta Arató Gergely (DK) az uniós konzultációs parlamenti bizottság ülése után, az ellenzéki frakciók közös sajtótájékoztatóján.

A tanácskozást azért tartották, mert március 24-25-én EU-csúcs lesz, ülésezik Európai Tanács. A mostani “nagybizottsági” ülésen részt vett Orbán Viktor miniszterelnök, tájékoztatta a frakciókat és kérdésekre is válaszolt.

Arató Gergely a közös ellenzéki sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta, hogy miután zárt ülés volt, az ott elhangzottakat, a miniszterelnök válaszát nem ismertethetik a nyilvánosság előtt, de az általuk feltett kérdéseket igen. A DK-s politikus elmondása szerint a pedagógus béremeléssel kapcsolatban azt kérdezte: hogyan tárgyalnak uniós források bevonásáról, hiszen mint fogalmazott, nem állnak Magyarország rendelkezésére a helyreállítási alap forrásai, sem az EU új költségvetési ciklusának forrásainak a folyósítása “nem kezdődött még el”. Róna Péter ezen korábbi állítását a Miniszterelnökség cáfolta, “a tárgyalások folyamatosak, csak ezen a héten két hivatalos egyeztetés volt a Bizottsággal, az egyik a következő hétéves uniós ciklusról, a másik Magyarország Helyreállítási Tervéről”. A már futó programokra pedig folyamatosan utal a Bizottság. A V4 országok közül Magyarország vezeti a lehívási rangsort, ami pontosan mutatja a magyar uniós programok megfelelőségét és a források szabályos felhasználását – közölték március elején. Azóta a Bloomberg azt írta, hogy Magyarország és Lengyelország az orosz-ukrán háború  miatt hozzáférhet uniós forrásokhoz, Dobrev Klára viszont az ATV Startban kijelentette, hogy sem a kohéziós, sem az RRF-forrásokat nem szabadítja fel Brüsszel a háború miatt.

Arató Gergely másik kérdése az orosz háborús propagandára, dezinformációra vonatkozott, aminek a megfogalmazása szerint “a magyar köztelevízió utat enged”, “közpénzen terjeszti az orosz, hazug propagandát”. “Annyit tudok elmondani, hogy nem kaptam megnyugtató választ ezekre a kérdésekre” – mondta a DK-s politikus. Szabó Tímea (Párbeszéd) azt hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor törvényi kötelezettsége volt a tájékoztatás, szerinte Orbán Viktornak az élelmiszeripari árdrágulásról – “hogy a családoknak zöldség és gyümölcs nem jut az asztalra”, és hogy “a paradicsom ára a kétharmadával nőtt”, hetente 100-200 forintos az áremelkedés az élelmiszereknél – és az építőiparról kellene nyilvánosan is beszélnie. De ő mint állította, nem kapott választ arra a bizottsági ülésen, hogy Orbán Viktor miért nem vívott harcot az infláció ellen, mint “utcai harcos”, és hogy a kormány semmit nem tesz a megfékezésre. Azt is mondta, hogy a kormány a “benzinkáosz” ellen sem tesz semmit. Szabó Tímea kormányváltást sürgetett, és azt mondta, az új kormány kapná meg a 16 ezer milliárdos uniós támogatást, mert Orbán Viktor nem hajlandó garantálni a jogállamisági kritériumokat – állította a politikus.

Gurmai Zita (MSZP) arról nem beszélt, hogy ő miről kérdezte a bizottságban a miniszterelnököt, mint mondta, az MSZP azt várja, hogy Orbán Viktor “saját szlogenjét megfogadva” azt képviselje, hogy Magyarország előre menjen, az EU felé és ne hátra, “a Putyini agresszió” felé, mert ez Magyarország érdeke. Csökkenteni kell az EU orosz energiafüggőségét – mondta. Brenner Koloman (Jobbik) arról beszélt, hogy az Orbán-kormány kétkulacsos külpolitikája Ukrajna inváziójával megbukott. Mit jelent az, hogy ott állt a Kremlben, amikor Putyin orosz elnök az 1997-es NATO-ról beszélt, mit jelent az, hogy március 15-én nem ment el Kijevbe, a lengyel, cseh és szlovén kollégájával? – sorolta az általa felvetett kérdéseket Brenner Koloman. Ha győz az Egységben Magyarország szövetség, akkor a magyar külpolitika egyensúlya visszaáll azzal összhangban, hogy Szent István döntésének megfelelően hazánk a nyugati kereszténységhez csatlakozott – fogalmazott.

Ungár Péter (LMP) sajnálatát fejezte ki a tájékoztatón, hogy Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője már nincs ott. Amikor kiderült, hogy ott van még a sajtótájékoztatón, arra kérte, és Simicskó István KDNP frakcióvezetőt is, hogy hagyják abba azt „az egyértelmű és ordas hazugságot”, hogy a Paks II. bővítés – ami a szankciók miatt valószínűleg nem fog megvalósulni – bármilyen szinten is befolyásolná a jelenlegi energiaárakat. Ungár úgy fogalmazott: “létfilozófiai egyszeregy”, hogy “egy nem létező erőmű” miatt nem emelkedhetnek meg a jelenlegi energiaárak. Az pedig nem igaz, hogy ez a beruházás garantálná a nemzeti függetlenséget, mivel orosz pénzből, orosz feltételekkel és orosz fűtőanyagokból építenénk meg – állította.

Kocsis Máté: Szomorú és lehangoló

“Szomorú, és az nem fog menni, hogy a baloldal törvénysértést törvénysértésre halmoz. Egy zárt ülésről kijönnek és sajtótájékoztatót tartanak! De ami még szomorúbb, hogy amit elmondtak a sajtótájékoztatón, az köszönőviszonyban nincs azzal, ami bent történt, amit ők maguk bent mondtak és amilyen válaszokat kaptak” – jelentette ki Kocsis Máté az ellenzéki sajtótájékoztató után munkatársunknak nyilatkozva.

A Fidesz frakcióvezetője kérdésünkre azt mondta: “volt olyan sajtótájékoztatót tartó baloldali politikus, aki meg sem szólalt ezen a bizottsági ülésen, majd kijött és elmondta, hogy ő mit mondott bent. De ennek semmi értelme” – jelentette ki Kocsis Máté.

“Ez egy szomorú, lehangoló pillanata volt a magyar nyilvánosságnak. Azért akartam a saját szememmel megnézni a sajtótájékoztatót, de köszönőviszonyban nincs a valósággal az, amit a baloldal ma a sajtótájékoztatóján elmondott. Ott ültünk mindannyian ezen a bizottsági ülésen” – tette hozzá. “Ehhez képest elvárják önöktől, hogy tájékoztassák a nyilvánosságot? Így nehéz lesz. Nem áll módomban elmondani, hogy bent mi hangzott el. De a bizottsági ülésen történtek és a sajtótájékoztatón elhangzottak köszönőviszonyban nincsenek egymással, ezt állítom” – mondta el újra Kocsis Máté.

Simicskó: “Minden ellenzéki kérdésre volt válasz”

Egy zárt ülésről “nem etikus és nem illendő bármit is mondani” – mondta a nagybizottsági ülés után munkatársunknak Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője. De – mint hangsúlyozta – “azok a kérdések, amiket itt fölvetettek az ellenzéki képviselők, mindre volt válasz”. Így “a pedagógus-béremelésre is, hogy 30 százalékos béremelés lesz”, ezt a kormány majd szeretné folytatni. Évente 10-10 százalék, ha van uniós forrás, de a magyar költségvetésbe is be van tervezve – nyilatkozta Simicskó István az atv.hunak. A frakcióvezető kijelentette, hogy a miniszterelnök “az inflációt is megválaszolta”, nem Magyarországon a legmagasabb az infláció, “ami itt a paradicsom ára kapcsán most a sajtótájékoztatón elhangzott, Szabó Tímeának a nyilatkozata”, “ilyenről nem volt szó” – tette hozzá.

A miniszterelnök minden ellenzéki kérdésre válaszolt, nem igaz az az állítás, amit elmondtak ellenzéki képviselők a sajtótájékoztatón néhányan – jelentette ki kérdésünkre Simicskó István. Az orosz-ukrán háború kérdése napirenden lesz az Európai Tanácsban is. “Mi a béke pártján vagyunk”, csakis” kizárólag ez a hivatalos álláspont – mondta a KDNP frakcióvezető. 

Arról, hogy az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban mit mondott a miniszterelnök március 15-én a Kossuth téren, itt írtunk részletesen. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek