Nagy építőipari vállalatok, mint a Market, gázkereskedők, agrárcégek, de még a Posta és a BKV is nyitott számlát a bedőlt orosz Sberbankban a 24.hu szerint. Körülbelül 1000 betétes tartott több pénzt a hitelintézetben, mint amennyi a 38 millió forintos kártalanítási értékhatár. Velük a végelszámoló Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. foglalkozik: 60 napot kaptak az igényük bejelentésére. Budaörs ellenzéki polgármestere azt megérti, hogy a pénzükkel beragadt önkormányzatoknak az átmeneti időben is kell bért fizetniük. 14 településen segít a kormány. Az azonban Wittinghof Tamás szerint megérne egy vizsgálatot, hogy miért pont a Sberbankot választották az érintett önkormányzatok.
„Számomra meglepő, hogy ez a bank, amelyik igen kicsi részt foglal el a magyar piacon, hogyan tudott szabályos közbeszerzéssel jobb árajánlatot adni, mint azok a nagy bankok, amelyek régóta itt vannak a piacon, és nagyon biztonságos háttérrel működnek” – mondta a polgármester.
Az ellenzéki polgármester úgy véli, hogy a választásban komoly szerepet játszott, hogy orosz bank, és hogy ezen keresztül jött a pénz a paksi atomerőműbe. A Nemzeti Bank felügyeleti szóvivője szerint már nincs olyan kereskedelmi bank idehaza, amelyben orosz vagyon lenne.
„Ő volt az egyedüli orosz tulajdonú, az MNB által felügyelt kereskedelmi bank, tehát további ilyen orosz tulajdonú hitelintézetek nincsenek, a magyar bankrendszer szereplői, tagjai azok európai uniós, nyugat-európai, illetve magyarországi tulajdonosokkal rendelkeznek” – jelentette ki Binder István, az MNB felügyeleti szóvivője.
A bankok 2021-ben rekord nyereséget értek el. Nettó 820 milliárd forintos adózott eredménnyel megkétszerezték profitjukat. A jegybank adatai szerint tavaly csak 5 hitelintézet volt veszteséges, ami a fele a 2020-as évinek.