Az elmúlt években minden a háborús felkészülésnek volt alárendelve az orosz belpolitikában, így látják az elemzők.
„A hatalmas orosz tartalékalap megteremtése, amely több mint 600 milliárd dollárra rúg a mai napra. Az orosz államadósságnak a visszafizetése: gyakorlatilag nincs orosz államadósság. Ez is azt a stabilizálást szolgálta. Aztán az orosz internetnek a szuverénné tétele, lekapcsolása, megint csak, hogyha háborús cselekmények, nyugati szankciók jönnek létre, akkor ne lehessen az orosz internetre hatást gyakorolni” – magyarázta Bendarzsevszkij Anton, a Danube Institute kutatási igazgatója.
Ukrajna budapesti nagykövete szerint nincs olyan lehetőség, hogy hazája feladja a harcot, sem olyan, hogy semlegessé váljon. Liubov Nepop köszönetet mondott a magyar társadalom szolidaritásáért.
„Szeretném megköszönni ezt a segítséget, amelyet kapunk a magyar kormánytól is, (…) de nagyon fontosnak tartjuk, hogy most ne csak ez a segítség legyen, hanem védőeszközöket kapjunk, meg hogy fegyvereket is kapjunk” – jelentette ki a nagykövet.
Oroszország nemcsak fegyverekkel harcol, hanem a kibertérben is. Krekó Péter szerint fontos lenne, hogy a közösségi oldalak távolítsák el az orosz dezinformációs narratívákat és a trollhálózatokat.
„A másik fontos dolog, amit a politikai szereplők tehetnek meg: hogy nem bátorítják azokat a narratívákat, és nagyon egyértelműen elutasítják azokat a narratívákat, amelyek a Nyugatot hibáztatják, meg Ukrajnát hibáztatják ezért a konfliktusért, és nevezzük nevén az agresszort, amely Oroszország” – fejtette ki a Political Capital igazgatója.
Hamarosan bezárulhat a gyűrű a Kelet-Ukrajnát védő ukrán csapatok körül – így látja Rácz András a jelenlegi helyzetet. A biztonságpolitikai elemző szerint azonban a hadszíntérről érkező információk hatására erjedésnek indulhat az orosz társadalom.
„Minél tovább tart ez az egész, annál magasabb szintre jut az erjedés, ami a belpolitikai dimenziót illeti. Az orosz elitnek pedig olyan költségekkel kell szembenéznie, amihez még csak hasonlót sem élt át eddig” – mondta Rácz.
A biztonságpolitikai elemzők szerint odáig kellene eljutni, hogy az orosz elit feltegye magának a kérdést: megéri-e mindez a szenvedés Ukrajnáért?