Már két, a szomszédunkban zajló konfliktusban volt alkalma vezetni az országot – emlékezett vissza Orbán Viktor az M1-nek adott interjújában.1999-ben egy nappal azután hogy beléptünk a NATO-ba, a NATO beavatkozott a koszovói szerb-albán konfliktusba, majd 2014-ben az első ukrán-orosz háború is a szomszédságunkban zajlott. Vannak tapasztalataink – tette hozzá.
Orbán Viktor azt mondta: korábban és most is azt gondolja, ki kell maradni a háborúból.
Szerinte amikor háborús helyzet alakul ki, zűrzavar lesz, ideges, kapkodó, gyors lépéseket sürgető helyzet. stratégiai nyugalomra van szükség. óvakodni kell minden átgondolatlan, gyors döntéstől, követeléstől.
Amikor a magyar baloldal – fogalmazott Orbán Viktor – fegyvert vagy katonákat akar küldeni, azt felelőtlennek tartja. Hozzátette: minden afelé mutat, hogy ki kell maradni a háborúból.
Arra reagálva, hogy Németország és Olaszország fegyvert szállít Ukrajnának, a miniszterelnök ezt mondta: nincs olyan fegyver, amelyet nélkülözhetnénk. Nagyarányú hadseregfejlesztési és hadiiparfejlesztési program zajlik. Ha akarnánk, se tudnánk fegyvert szállítani, de nem akarunk.
Nem kell atomtudósnak lenni ahhoz, hogy a messzi muszlim tömegek és a menekülő szomszédaink között. Szegény ukránok hova menjenek? Mi vagyunk a szomszédaik, elemi keresztény életösztönünk is az diktálja. Magyarország barátja Ukrajnának és az ukrán embereknek is.
Orbán Viktor elmondta: nem hisz a szankciók jótékony hatásában, de most nem az okoskodás ideje van. Amilyen szankcióban az uniós országok egyetértenek, azt mi támogatjuk – tette hozzá. Minden ellenkező információ dezinformáció – hangsúlyozta a miniszterelnök, aki hazugságnak nevezte, hogy Magyarország vétózta volna meg Oroszország SWIFT-rendszerből való kizárását.
Olyasmit indítványozni, aminek a végén mi fizetjük az árát, nem bölcs dolog – utalt a miniszterelnök a Paks 2-beruházásra és az energiapolitikára. Amíg én vagyok a miniszterelnök, nem érintik a szankciók a rezsicsökkentést – szögezte le Orbán Viktor.
Mindenki tudja, hogy a frontvonal közelít Kárpátalja felé, higgadtnak kell lenni a következő időszakban, hogy ezt a helyzetet tudjuk kezelni – mondta a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy Magyarország teljes odaadással, szívből segíti a menekülteket.
A déli határ védelmében nem lehetett számítani Brüsszelre, és most sem számíthatnak a balti államok, a lengyelek, Szlovákia, Magyarország és Románia az ukrán menekültek érkezésére – mondta a miniszterelnök. Csak magunkra számíthatunk, és a NATO-ra – tette hozzá.
Háború van, és aki azt mondja, hogy ebben nincs kockázat Magyarország számára, az nem mond igazat. Azzal kel és fekszik, hogy csökkentsék ezt a kockázatot – mondta Orbán Viktor.