Benkő hozzátette: miután a NATO vezetői egyértelművé tették, hogy NATO-katonák nem mennek ukrán területre, ezt a kérdést az ukránoknak és az oroszoknak kell megoldaniuk. Magyarország támogatja Ukrajna szuverenitásának és területi integritásának megőrzését, de a magyar honvédségnek kész kell lennie az események esetleges eszkalálódására – tette hozzá a miniszter. A kiberhadviselés ilyen körülmények között felerősödik, szerves részét képezik a hibrid hadviselésnek – hangsúlyozta a miniszter, aki szerint ilyen hibrid hadviselés során vesztette el Ukrajna 2014-ben a Krím félszigetet.
Az elmúlt napokban a Magyar Honvédséget érintően nem növekedett a kibertámadások száma – jelentette ki a miniszter. Békés úton kell rendezni a helyzetet, de nem várhatjuk tétlenül, hogy a helyzet békés úton rendeződik. A honvédségnek fel kell készülnie a határon esetleg átmenekülő ukrán állampolgárok befogadására – hangsúlyozta a miniszter. Akár több tízezer menekült befogadására is készen kell állni – mondta Benkő Tibor. Szintén fel kell készülni arra, hogy a háborús helyzet eszkalációja esetén átsodródhatnak a határon fegyveres alakulatok. Ezt nem lehet megengedni – mondta Benkő Tibor.
Kapcsolatban vannak az ukrán védelmi tárcával is – mondta Benkő Tibor, aki elmondta: a magyar honvédség nem lépi át az államhatárt, feladatait önálló nemzeti erőként, de a NATO kötelékén belül hajtják végre. Ukrajna hadianyagot kért, de Orbán Viktor szavai szerint nem kap Magyarországtól.
Arra a kérdésre, hogy ezt nem tekinti-e Ukrajna barátságtalan lépésnek, Benkő Tibor visszakérdezett: ezzel Ukrajna elkerülné a háborús helyzetet? Ukrajna nem képes hadászatilag megállítani Oroszországot, a NATO főtitkára és az amerikai elnök pedig kijelentette, hogy nem küldenek a térségbe NATO-katonákat. Így az esetleges orosz támadást csak tárgyalással lehetne megelőzni vagy megállítani – hangsúlyozta a miniszter.
atv.hu