Több tucat adóhatósági munkatárs jelent meg házkutatási paranccsal az Iványi Gábor vezette Oltalom Karitatív Egyesület Dankó utcai központjában hétfőn. Az akció miatt a lelkész szimpatizánsai estére tüntetést szerveztek, amelyen az ellenzék politikusai is felszólaltak.
A Nemzeti Adó-és Vámhivatal nem sokkal később közleményt adott ki: ebben arról írnak, hogy az Iványi Gábor vezette egyesület, mint munkáltató, a gyanú szerint csaknem 1300 alkalmazott után összességében hárommilliárd forint járulékot nem fizettet meg, bár a dolgozóktól 2015 és 2019 között rendszeresen levonta a pénzt. A NAV szerint ezzel törvénytelenül járt el, és nemcsak a költségvetést, de a saját alkalmazottait is megkárosította.
„A NAV-os közlemény tele van féligazságokkal és valótlanságokkal is, de az igaz lehet, hogy a mi tartozásunk 3 milliárd. A magyar államé meg 12 milliárd, és ha mi nem tudtunk járulékot fizetni, nem azonos a fekete foglalkoztatással. Mindenki be van jelentve”
– reagált Híradónknak Iványi.
Mint ismert, Iványi Gábor közössége 2011-től támogatásoktól esett el, miután az új egyházügyi törvény miatt elveszítette egyházi minősítését. Iványi Strasburghoz fordult, az Emberi Jogok Európai Bírósága pedig 2017-ben elmarasztalta Magyarországot, és 1 milliárd forintot ítélt meg a lelkész közösségének.
A Miniszterelnökség megkeresésünkre azt közölte:
A magyar állam 2,2 milliárd forintot fizetett Iványi Gábor egyházának, az egyház mégsem fizette be a dolgozók után a járulékot. Ezért indult adóeljárás, mert a Magyarországon a törvényeket mindenkinek be kell tartania.
Rétvári Bence a hétfői ellenzéki szolidaritás-nyilvánításra úgy reagált: nem politikai ügyről van szó. „Iványi Gábor és egyesülete 2,5 milliárdnyi többletet kapott azért, hogy azoknak az embereknek segíteni tudjon, akik erre rászorulnak” – fogalmazott.
Az Egységben Magyarországért Szövetsége viszont továbbra is kiáll Iványi Gábor mellett. „Mindenki eldöntheti, ki mond igazat: a menekülteket és hajléktalanokat segítő lelkész, vagy Rétvári Bence, a kormány államtitkára. Én azt gondolom, hogy Iványi Gábor és közössége nem jókedvében kényszerül ilyen nehéz helyzetre” – véli Lukács Katalin.
A Híradónk által megkérdezett jogász szerint a nyomozás 2020-ban indult az ügyben. „A megtévesztés eleme hiányzik nekem az egészből. Tehát nem mondta meg az adóhatóság, hogy mivel tévesztette meg a hatóságot. Millió dolgot lehetne itt felsorolni, de erről ugye nincsen szó, és ebből a szempontból kétséges számomra, hogy bűncselekményről beszélünk” – véli Horváth Lóránt.
Az ügyvéd hozzátette: a nyomozati szakasz 2 évig tarthat, ezt követően kerülhet sor vádemelésre.
atv.hu