Február 14-én jelentette be az Egységben Magyarországért, hogy Róna Péter közgazdászt indítják az államfőválasztáson. Akkor Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt azt közölte: Róna Péter egyszerre elkötelezett a keresztény értékek, a társadalmi igazságosság és a fenntartható fejlődés mellett, ezek az Egységben Magyarországért sokszínű politikai közösségének is fontosak.
Róna az ATV-ben azt mondta, kötelességének érezte, hogy elvállalja a jelöltséget. Saját bevallása szerint az győzte meg, hogy hat párti akarat volt a jelölése mögött, nyomós ellenérvet pedig – mint mondta – nem tudott a megfutamodásra.
Kritikák
A Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke, Simor András fogalmazott meg először kritikát a jelölt személyével kapcsolatban.
Simor szerint „Róna egy ellentmondásos, gátlástalanul törtető figura”. Bejegyzésében azt írta, a kétezres években „volt szerencséje” egy könyvvizsgálással is foglalkozó nagy nemzetközi tanácsadó céget vezetni. Azalatt a hét év alatt, amíg ott volt, egy esetben mondták azt, hogy egy ügyfél mérlegét nem írják alá, és inkább lemondanak a megbízatásukról. Az ok az volt, hogy olyan összegeket számoltak el bevételként, amelyek nem voltak valósak, így a pénzügyi beszámolójuk nem a valóságot tükrözte. Az MNB egykori elnöke azt is elárulta, melyik volt ez a vállalkozás: a NABI, melynek igazgatósági elnöke Róna Péter volt.
Nem sokkal később Király Júlia volt MNB-alelnök a miniszterelnök-jelöltnek és az ellenzéki pártok gazdaságpolitikai szakpolitikusainak írott levelében jelentette be, hogy a továbbiakban nem vállal nyilvános szereplést az ellenzék kampányában, mert, mint fogalmazott, egy esetleges, Rónára vonatkozó kérdésre nem tudna mást válaszolni, mint hogy az ellenzéki államfőjelölt egy „huncut pici gazember” – tudta meg az atv.hu.
Róna Péter válasza
Róna a Heteknek adott interjújában, amely a lap pénteki számában fog megjelenni, Simor András kijelentésére reagálva azt mondta: a NABI akkor illetékes igazgatója tételesen és maradéktalanul cáfolta ezeket a vádakat a Magyar Hangnak, illetve a Népszavának nyilatkozva.
A közgazdász számított arra, hogy támadások fogják érni, aminek az oka szerinte a korábbi devizahitelezési gyakorlattal kapcsolatos álláspontja. „Éppen azok az emberek kritizáltak engem, akiken számon kértem a devizahitelezést annak idején. A magyar szellemi, gazdasági, politikai elit egy nagyon súlyos vétket követett el. Ezen az állásponton nem kívánok változtatni” – fogalmazott.
Hozzátette: ha figyelembe vesszük azt a szenvedést, esetekben tragédiákat, amit a devizahitelesek elszenvedtek és aminek számosan továbbra is ki vannak téve, ezek a sértegetések „még bolhacsípésnek sem számítanak”.
Arra a felvetésre, hogy baloldalról érkezett a kritika, részben olyan személyektől, akik az ez ellenzéki összefogásban is szerepet vállalnak, a professzor azt mondta: nem tudja, milyen értelemben tekinthetők baloldalinak azok, akik „gazembernek”, „erkölcstelennek” nevezik azért, mert kiállt azokért, akiket ők az út szélén hagytak.
Róna Péter szerint a devizahitelezés – amiért jelentős részben mostani kritikusai felelősek – „egy teljesen ostoba és cinikus konstrukció, ami nem felel meg sem az akkori törvényeknek, sem pedig a római jog által érvényben lévő kölcsön fogalmának.”