Itthon

“Egy nehéz ítélet vár ránk” – Orbán Viktor Balatonfüreden már a jogállamisági mechanizmus-döntés ismeretében adhat iránymutatást övéinek

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpSzijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor Szerbia
Hirdetés
Hirdetés

Balatonfüreden a Fidesz-frakció kihelyezett ülésén ad helyzetértékelést Orbán Viktor - már annak fényében is, hogy az általa “az európai föderációs törekvések zászlóhajójának” titulált Európai Bíróság ítéletet hirdet a jogállamisági mechanizmusról. Elutasítás várható.

Hirdetés

Negyvenhat nappal a választások előtt ad politikai helyzetértékelést és stratégiai-taktikai iránymutatást Orbán Viktor a Fidesz kihelyezett frakcióülésén, Balatonfüreden – szigorúan zárt ajtók mögött, ezt a múlt héten már megírtuk.

A luxemburgi székhelyű Európai Bíróság is ma hirdet ítéletet a jogállamisági mechanizmus ügyében és a magyar-lengyel keresetet – ahogy azt az előzetes főtanácsnoki véleményben már megfogalmazódott – várhatóan el fogják utasítani.

Nemzeti jogok lopakodó “átlapátolása”, az EUB a föderalizmus zászlóshajója?

Orbán Viktor a szombati évértékelőjében is érintette ezt, korábban egy rádióinterjújában pedig a várható uniós bírósági döntéstől kijelentette:  “egy nehéz ítélet vár ránk”.

A miniszterelnök meg is indokolta, hogy miért: szerinte Brüsszelben egy liberális demokratának mondott európai birodalmat építenek, “és ehhez az kell, hogy elvegyék a jogokat, minél több jogot vegyenek el a tagállamoktól” – “ezt csinálják”. A lisszaboni szerződés világossá teszi, melyek azok a döntések, “amiket közösen hozunk Brüsszelben”, és melyek tartoznak a nemzetek kizárólagos hatáskörébe. “De egy lopakodó módosítással, – bírósági ítéletekkel -, folyamatosan átlapátolják a nemzeti jogokat a brüsszeli térfélre” – mondta legutóbb.

A Szamizdat 16.-ban pedig Orbán Viktor az “európai föderációs törekvések zászlóshajójának” írta le az Európai Bíróságot, és mint fogalmazott a brüsszeliek úgy gondolják, hogy bírák “a politikai döntéshozók helyébe léphetnek”. De Európa jövőjének az urai a tagállamok – szögezte le írásában. “Ez nemcsak Lengyelország és Magyarország ügye, hanem minden európai polgáré. Ébresztő!” – írta a Szamizdatban.

A jogállamisági mechanizmussal – amit első körben, egy korábbi verziót Orbán Viktor és a lengyel miniszterelnök meg akartak vétózni – az Európai Bizottság végső soron uniós forrásokat függeszthet fel. De csak akkor, ha egy EU-tagországban az uniós pénzek felhasználása közvetlenül veszélyt jelent az EU-büdzsére, vagy az uniós pénzügyi érdekeket veszélyezteti.

Gulyás Gergely kancelláriaminiszter egy korábbi kormányinfón az ATV kérdésére azt mondta, hogy Brüsszel már elkésett ezzel, azaz az Európai Bíróság ítélete nyomán, ha aktiválnák is jogállamisági mechanizmust, a magyar parlamenti választások előtt már nem születhet döntés – a eljárás maga körülbelül 6-7 hónapot vehet igénybe ugyanis. A politikai vihar viszont nagy lehet a kampányfinisben az áprilisi választások előtt.

Akár már ma az Európai Parlament napirendjére tűzhetik…

Az EUrologus írta meg a múlt héten, hogy nem sokkal az Európai Bíróság ítélethirdetése után az Európai Parlament plenáris ülésének a napirendjére tűzik a jogállamisági mechanizmust – a parlamenti pártok többsége támogatja ezt a javaslatot. Várhatóan az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is ott lesz a téma tárgyalásakor – írták. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek