Itthon

Válaszolt az EMMI: nem ők listáznak, sőt, Péterfalvi hivatalához fordulnak

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Pedagógus sztrájk - az Adatvédelmi Hatósághoz fordul az EMMI, szerintük a szakszervezetek  “listáznak”, akik “a honlapjukon lévő jelenléti íveken bekérték résztvevők névsorát, aminek semmilyen indoka nincs” - derült ki a tárca atv.hu kérdésére adott válaszából.

Hirdetés

“Nem a minisztérium listáz, hanem a szakszervezetek, akik a honlapjukon lévő jelenléti íveken bekérték a résztvevők névsorát, aminek semmilyen indoka nincs, ezért a tárca a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordul. Az iskolák csak az elmaradt órák számát rögzítik, hiszen azokat be kell pótolni” – ezt válaszolta az EMMI sajtóosztálya az atv.hu-nak arra, milyen következménye lesz egy pedagógus esetében, ha részt vett január 31-én – a kormány által törvénytelennek tartott – figyelmeztető sztrájkban.

Ma a Népszavában jelent meg, hogy  értesüléseik szerint elkezdődött a hétfői figyelmeztető-sztrájkban résztvevő pedagógusok szankcionálása. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) ilyen esetekről és enyhébb retorziókról számoltak be.

Gulyás Gergely: “Egy politikai sztrájkkal van dolgunk”

Nincs semmilyen kormánydöntés, nem is foglalkoztunk ezzel, a pedagógusok jogos igényeivel, a pedagógusok béremelésével szeretnénk foglalkozni – mondta Gulyás Gergely a ma kora reggeli Kormányinfón az ATV kérdésére, hogy az EMMI részéről az ATV Hiradóval azt közölték szombaton: “Fenyegetéseket nem fogalmazunk meg. Azt is szeretnénk azonban leszögezni, hogy egy törvénytelen sztrájk nem maradhat következmények nélkül”.

A tanárok hétfői figyelmeztető sztrájkja kspcsán a Miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta: a kormány szerint jogos az az igény, hogy a pedagógusok szeretnének magasabb bért kapni. “Erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök is a karácsony előtti Kormányinfón, a pedagógusok számára jelentős béremelést célként kitűzve” – emlékeztetett.

De mint Gulyás Gergely mondta, a sztrájk ettől független kérdés, egy “politikai sztrájkkal” van dolgunk. “Ha valakinek bármilyen kétsége lenne a politikai célzattal kapcsolatban, akkor az ellenzék miniszterelnök-jelöltje által viselt kékszalag kitűzésére való felhívás ezeket az illuziókat önmagában is eloszlatja”. Az pedig egy jogi kérdés, hogy “ez a sztrájk törvénytelen volt”- jelentette ki. Az nem helyes, ha azok, akik a jövő generációt oktatják, törvénytelen sztrájkban vesznek részt – jegyezte meg.

Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy jogerős döntés nem volt a sztrájk pillanatában. A miniszter azt állította: elsősorban a balliberális újságírók táborában megszűnt azt, “hogy tényeket közlünk és ehhez próbálunk meg véleményt hozzátenni”. Azt a tényt nem elismerni, hogy a sztrájk törvénytelen volt, tagadása a valóságnak – ismételte meg a miniszter, hozzátéve: ettől még lehet, hogy a cél, amiért sztrájkolnak, jogos, “ezzel mi is azonosulunk”.

A szakszervezeti vezetők felelősségét külön is hangsúlyozta, mert mint mondta, “ők kifejezetten a buzdítottak a sztrájkra és igyekeztek megtéveszteni a tanárokat is. Bizonyára sokan voltak, akik jóhiszeműen vettek részt, nem tudva vagy nem megbizonyosodva arról, hogy a sztrájk törvénytelen” – mondta a Kormányinfón Gulyás Gergely. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek