Itthon

Felmérés: a Kétfarkú Kutya Párt-szavazók egy része az egyesült ellenzéktől visszatalált a pártjához

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Az IDEA Intézet elemzésében egymást követő háromhavi eredmény tendenciáját tette közzé. A készített kutatásaikban a parlamenten kívüli Magyar Kétfarkú Kutya Párt stabilan 3 százalékot kapna egy most vasárnap esedékes választáson.

Hirdetés

Az IDEA Intézet azt írja, az egyes adatfelvételek során 2022. január 4. és január 14. között ugyanazzal kérdéssel vizsgálták a Magyar Kétfarkú Kutya Párt szavazóit: „2021 őszén az előválasztás második fordulójának eredményeképpen Márki-Zay Péter lett az ellenzék miniszterelnök-jelöltje. Szavazna-e így már az ellenzék közös jelöltjeire és listájára?”

Három havi mérés tükrében azok aránya, akik így, hogy Márki-Zay Péter a miniszterelnök-jelölt, úgy listán és egyéniben is az ellenzéket kívánják támogatni, csökkenni látszik. A csökkenés október végéhez képest 8 százalékpont, ami az intézet véleménye szerint már érdemi elmozdulást jelez.

Szinte ezzel megegyező mértékben növekedett azok aránya, akiknek Márki-Zay Péter jelöltségétől még nem változott meg véleménye, és továbbra is a Magyar Kétfarkú Kutya Párt listáját és jelöltjeit kívánják támogatni úgy listán, mind egyéniben. Azoké viszont, akik egyéni szavazatukat az ellenzéki együttműködés jelöltjére adnák, de listán továbbra is a Magyar Kétfarkú Kutya Pártra szavaznának, vagy fordítva, érdemben nem változott az elmúlt hónapokban.

Az IDEA Intézet szerint az MKKP támogatóinak viselkedése nehezen „modellezhető” előre a kampányidőszak tekintetében. Mint írják, antiorbánista, illetve antiestablishment-szavazókról van szó, akik politikai identitásának mind a két szempont meghatározó eleme. További adatok tükrében azonban megállapítható, hogy a Kutya Párt-szavazói kormányváltást akarnak, bár egy jelentős részük egyenlő távolságot tart mind a Fidesztől, mind az ellenzéktől – teszik hozzá.

„Fontos viszont azt is megjegyezni, hogy nem ugyanolyan mértékben, hiszen okkal feltételezhető, hogy az antiorbánizmus erősebb motiváció az egyenlő távolság elvének érvényesítéséhez képest. Ugyanakkor szükséges megjegyezni, hogy továbbra is csak több, egymást követő, speciálisan a párt szavazóit vizsgáló kérdéssel lehet közelebb jutni a Kutya Párt-szavazóinak lehetséges viselkedésére. Ezeket az adatokat is csak tendenciájában és összességében érdemes szemlélni” – írják.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek