A friss kormányrendelet alapján február 15-től már csak az oltással rendelkezők számítanak védettnek. Zeller Judit, a TASZ magánszféra projekt jogásza elmondta, az új szabályozás mindenkit három oltás felvételére próbál rászorítani, illetve, ha az fertőzésen való átesettség már nem jogosít védettségi igazolványra.
Úgy látja, Magyarországon sokan nem örülnének, maguktól nem vennék fel a harmadik oltást. A TASZ álláspontja szerint az embereket inkább meg kellene győzni az oltás felvételéről, a kötelezés az utolsó eszköz lehet a kormány kezében.
A pedagógusok kötelező oltásával kapcsolatban úgy nyilatkozott, nem objektív megkülönböztetés van az állami és a nem állami fenntartású iskolák között. Úgy véli, pontos mentesülkési szabályok kellenének.
A pedagógusok méltányossági kérelemmel fordulhatnak a miniszterhez, aki felmentheti az illetőt a kötelező oltás alól. Hangsúlyozta, nem tisztázott, hogy melyek azok az indokok, melyek alapján megítélhető a mentesülés, illetve az eljárási szabályok sem egyértelműek.
„Ezek így egy jogállamban nem elfogadhatók. Ennél sokkal alaposabb szabályozás kell, ami igazságosabb. Amikor kiszámítható a polgár számára, hogy mi lesz az ő sorsa” – fogalmazott Zeller Judit.
Felvetődött, hogy a koronavírus miatt karanténba került gyerek felügyeletét a szülő biztosítja, amíg a gyerek újra iskolába mehet. A TASZ szorgalmazza, hogy a szülők akkor is kapjanak táppénzt, amikor a karanténba került gyerekükkel otthon kell maradniuk, és ezzel kiesik a bérük.
A teljes interjú itt hallgatható meg.
atv.hu