A pécsi iskolákban és óvodákban is egyre többen fertőződnek meg és kerülnek karanténba.
Az egyik gimnáziumban a több mint 60 fős tantestületből 20-an nem vették fel reggel a munkát ugyanis karanténba kerültek – Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivőjének elmondása szerint – vagy azért, mert kontaktszemélyek, vagy azért, mert maguk is megbetegedtek.
Az egyik gyöngyösi háziorvosnál nagyjából a szűrt betegek 80 százaléka lett omikron-pozitív, ami nagyjából lassan általánossá válik. Az orvos az ATV Start című műsorában azt mondta: szerinte nem szerencsés csökkenteni a karanténidőt, főleg az omikron miatt, hisz ez a mutáció az 5-6 napon fertőz a legjobban. „Én azt gondolom, hogy hét nap után, ha valaki felmentett lesz, attól még az vírushordozó és szórhatja a betegséget. Ha lehet, meg kell oldani, hogy aki elkapta, maradjon még otthon home officeben, és legyen meg a 9 nap elkülönítés” – fogalmazott Mangó Gabriella háziorvos.
Jakab Ferenc virológus abban bízik, hogy az ötödik hullám gyengébb lesz az előzőeknél, ugyanis a tapasztalat az, hogy az omikron-mutáció enyhébb megbetegedési tünettel jár. Egyelőre azonban az ötödik hullám nagyon erős intenzitással pörög, és egyértelmű bizonyíték sincs még arra vonatkozóan, hogy az új variáns valóban enyhébb tüneteket okoz-e – hangsúlyozta híradónknak nyilatkozva Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem virológusa.
Közben népegészségügyi központ adatai szerint ismét enyhén emelkedik a szennyvízben a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja. Emelkedő tendencia Debrecen, Nyíregyháza, Salgótarján, Székesfehérvár, Tatabánya és Zalaegerszeg esetében látható, míg Szombathelyen enyhe csökkenés tapasztalható.