Itthon

Az elemző szerint az emberek pénzügyi helyzete döntheti el a jövő évi választásokat

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Karácsony GergelyférfipénzMagyar Péter előrehozott választás
Hirdetés
Hirdetés

„Ma már az a kérdés, hogy tartós vagy még tartósabb lesz-e az infláció” - ezt Virág Barnabás, a jegybank alelnöke mondta egy konferencián. Az elmúlt időszakban az ellenzék az infláció megugrásával, a kormány pedig a gazdaságélénkítő intézkedésekkel próbálja uralni a közbeszédet. Pulai András szerint az emberek pénzügyi helyzete a választásokat is eldöntheti, Nagy Ervin ugyanakkor…

Hirdetés

A vásárlás öröme után mostanra a költekezés frusztrációja uralta el a boltba járókat Magyarországon. Az infláció meredek emelkedése a mindennapok része lett, egy év alatt drámain nőttek az árak hazánkban. Tavalyhoz képest az üzemanyagok ára közel 22 százalékkal, a dohányáruk majdnem 18 százalékkal drágultak. Az élelmiszerek árai átlagosan mintegy 4 és fél százalékkal nőttek, a szolgáltatások díjai pedig 3 százalékkal lettek drágábbak 2020-hoz képest.

A pénzromlással kapcsolatban a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, Virág Barnabás a minap úgy fogalmazott, „ma már nem az a kérdés, hogy átmeneti vagy tartós lesz-e az infláció, hanem az, hogy tartós vagy még tartósabb”.

Az országgyűlési választásokhoz közeledve lényeges kérdés, milyen mértékben befolyásolja a választók döntését a pénztárcájuk. Pulai András az 1992-es amerikai elnökválasztást hozta fel példának. Ugyanis Bill Clinton kampányfőnöke, James Carville is erre fókuszált – emlékeztetett a Publicus Intézet stratégiai igazgatója.

A kormány kommunikációja az elmúlt hetekben bejelentett, közel 5000 milliárd forintos gazdaságélénkítő csomagot hangsúlyozza. 1500-1500 milliárd forintot szán a kormány az EU-s beruházások előfinanszírozására, illetve az állami projektek megvalósítására; az SZJA-visszatérítés 600, a nyugdíjprémium pedig 200 milliárd forintos tétel lesz a jövő évi költségvetésben.

Nagy Ervin szerint ugyan a gazdasági kérdésék nem fogják eldönteni a 2022-es választást, de befolyásolhatják a szavazás kimenetelét. „Ha a kormány narratíváját nézzük, akkor jól látható, hogy a koronavírus okozta károk helyreállítására létrehozott vagy megfogalmazott szociális intézkedések mellett van egy nagyon erős identitáspolitika is. Ilyen a gyermekvédelemmel kapcsolatos kommunikáció, ami egyébként túl mutat a Fidesz szavazóbázisán. Ilyen a bevándorlással kapcsolatos álláspont is, ami szintén nagyobb tábort jelent, mint a Fidesz törzsszavazói” – magyarázta a XXI. Század Intézet elemzője.

Az éves infláció 2021-ben a MNB várakozásai szerint 4,1 tized százalék lesz, jövőre pedig 3,1 tized százalékot várnak.

atv.hu

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek