„Én azt szeretném, ha Budapesten lenne atlétikai világbajnokság és Diákváros is” – mondta korábban Karácsony Gergely főpolgármester.
“Szögezzük le én személyesen is, főpolgármester úr is és a koalíció minden tagja szeretne megrendezni egy túlzásoktól mentes, nem a korrupcióra épülő, amire minden magyar állampolgár, kiemelten a budapestiek büszkék lehetnek atlétikai vb-t – mondta Horváth Csaba, Zugló polgármestere.
Ha csak ezeket a mondatokat hallanánk, azt gondolhatnánk, hogy végre egy ügy, amiben nemzeti egység van. Kormány oldal és ellenzék is támogatja a budapesti atlétikai világbajnokságot. Mégis úgy tűnik, hogy a politikai harcok miatt veszélybe kerülhet.
“Szeptember 1-jén a fővárosi közgyűlésnek azt javaslom, hogy Budapest főváros vonja vissza a 2023-as atlétikai vb megrendezéséhez szükséges hozzájárulását a diákváros ellehetetlenítése miatt” – jelentette be Karácsony Gergely Facebook oldalán.
Karácsony Gergely másnap egyértelműsítette, hogy szerinte a kormány hogyan kerülheti el a vétót: Orbán Viktor egymondatos törvényjavaslattal helyezze hatályon kívül a Fudan törvényt.
Hogyan lett politikai csatározások tere az atlétikai világbajnokság?
„Új alapokra szeretném helyezni Budapest és a kormány közötti viszonyt, de nem háborúra, hanem közös építkezésre készülünk” – Karácsony Gergely már a választási győzelmének éjszakáján arról beszélt, hogy keresi a kompromisszumot a kormánnyal.
„Magyarország kormánya nem kíván olyan fejlesztéseket végrehajtani Budapesten, amit Budapest felelős vezetői nem akarnak.” – erről 10 nappal Karácsony győzelme után beszélt a parlamentben Orbán Viktor. „Ha azt mondják, hogy nem kell a Liget beruházás, akkor nem lesz Liget beruházás, és ha a Fővárosi Közgyűlés azt mondja, hogy nem akar atlétikai világbajnokságot, akkor nem lesz atlétikai világbajnokság és nem lesz atlétikai stadion.” Nem véletlen, hogy már akkor is az atlétikai stadiont hozta példának a miniszterelnök. Karácsony Gergely ugyanis a kampányában még stadion stopot ígért.
Karácsony végül épp az atlétikai világbajnokság ügyét választotta arra, hogy nyomást gyakoroljon a kormányra, és többek között erre hivatkozva kért CT-t, valamint 50 milliárdos egészségügyi támogatást.
Eltelt másfél év, ekkor jött a Fudan Egyetem ügye, ami felrúgta ezt a megállapodást, és a Diákváros eredeti tervek szerinti megépítését ellehetetlenítette. Ekkor, vagyis áprilisban mondta először Karácsony Gergely, hogy ha nincs Diákváros, akkor viszont atlétikai vb sem lesz.
Megéri nekünk megrendezni az atlétikai világbajnokságot?
“Egy ilyen nagy sporteseménnyel kapcsolatban nem szeretem azt a szót, hogy nyereséges, mert hogyha tisztán csak a pénzügyi megtérülést nézzük, akkor egy ilyen sportesemény nem lehet nyereséges” – mondta a Heti Naplónak Szabados Gábor sportközgazdász.
A kormány külön 38 milliárd forinttal számol, amit csak a vb lebonyolítására szánnának. Ehhez képest a PWC a hatás tanulmányában jegybevételből 3,1 milliárd, kapcsolódó turisztikai bevételekből pedig még 3,9 milliárd forint bevétellel számol. Vagyis, pusztán pénzügyileg nem tűnik egy jó befektetésnek. Mégis a sportközgazdász szerint megéri atlétikai vb-t rendezni.
“Csak egy világbajnokság, vagy bármilyen sportesemény miatt nem érdemes megépíteni infrastruktúrát, azt azért érdemes, hogy utána az azután következő években, évtizedekben mi magunk használjuk, és akkor tud ez igazán megtérülni. Nyilván ez nehezebben mérhető konkrét bevételként. Illetve a másik nagyon komoly fontos hatás az az országimázs hatás, ami megvalósul egy ilyen sportesemény alatt. Tehát ezen időszak alatt tényleg Magyarországra irányul a nemzetközi figyelem.Nyilván ez nagyon sok területen éreztetheti a hatását turizmusban, akár az országba érkező befektetésekben, a magyar termékeknek a külföldi forgalmában, tehát minden olyan területen, ahol a Magyarország iránti bizalom és hitelesség nagyon fontos szerepet játszik” – magyarázta a szakértő.
Ráadásul azt mondja a sportközgazdász, hogy Magyarország gyakorlatilag ezzel a beruházással mindent megépített, ami egy olimpia megrendezéséhez szükséges.
„Az egy abszurd helyzet lenne, hogyha a kormány és az Atlétikai Szövetség, a Fővárosi Önkormányzat akarata ellenére rendezné meg ezt a világbajnokságot, hiszen bármennyire is jogilag ez így akár működhetne is, nyilvánvaló, hogy a konkrét lebonyolításban, tehát a napi szervezésben szükség van a fővárosi önkormányzat támogatására. Tehát gondoljunk itt akár a közlekedési helyzetre, annak az alakítására, az utak lezárására és minden egyébre” – szögezte le a sportközgazdász.
atv.hu