Sms-ek, e-mailek, telefonhívások, fotók és videók: ezek mind tartalmazhatnak olyan szenzitív információkat, amelyeket újságírókról, vállalkozókról és ellenzéki politikusokról lehetett megszerezni – már ha igazak a vádak és a magyar kormány valóban használta a Pagasus kémszoftvert.
A kormány ugyanis ezt tagadja. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint egy „hisztériáról van szó, ami jól illeszkedik abba a nemzetközi környezetbe, amiben az elmúlt hetekben Magyarország és a magyar kormány szembesülni volt kénytelen”.
Az Euronews számára készített reprezentatív közvélemény kutatásból azonban az derül ki, hogy ezt sokan nem hiszik el. Az Opinio közvéleménykutató szerint a megkérdezettek 57 százaléka ugyanis elképzelhetőnek tartja, 41 százalék pedig biztosra veszi, hogy a kormányzat áll a megfigyelések mögött. Ezt a lehetőséget a válaszadók csupán 2 százaléka zárta ki.
Az üggyel kapcsolatban összehívott nemzetbiztonsági bizottsági ülésre a kormánypárti képviselők ugyan nem mentek el, de a Jobbik szerint már nem sokáig bujkálhatnak a Pegasus-ügy miatt.
„Szeptembertől amikor az ülésszak elindul, már nem lesz lehetőségük erre a fideszeseknek. A nemzetbiztonsági bizottság meghallgatását sem lehet az idők végezetéig kerülgetni. Ha igen, az egy akkora beismerő vallomás, mely álláspontom szerint utcára is viheti az elégedetlen civil tömegeket” – vélekedett híradónknak nyilatkozva Z. Kárpát Dánielm a Jobbik országgyűlési képviselője.
A politikai elemző álláspontja szerint azonban a lehallgatási botrány miatt nem veszítettek sok szavazatot a kormánypártok. „A Fideszre inkább veszélyesebb az, hogy a tartósan magas infláció ronthatja a lakosság hangulatát. Különösen, ha ezt az ellenzék jól a maga hasznára tudná fordítani” – vélekedett Nagy Attila Tibor.
Szerinte az ellenzék akkor tudott volna komolyabb politikai hasznot húzni az ügyből ha plusz dokumentumokat tudott volna a nyilvánosság elé tárni amelyek kétségkívül bizonyítják, hogy a kormány lehallgatásokat rendelt el.
atv.hu