Komáromi Zoltán háziorvosnál a legtöbben a Pfizer és Moderna oltásra jelentkeztek, és sokan utasítottak vissza más oltásokat, azért, hogy az mRNS alapú oltást kaphassák.
Az európai járványügyi központ múlt heti magyar adatai is azt mutatják, hogy a Pfizer vakcinát kérik a legtöbben: az oltottak 71 százaléka, azaz majdnem 257 ezer fő kapta az amerikai-német oltóanyagot. A kínai Sinopharm kevésbé fogy, a múlt héten 23 678 darabot használtak fel belőle, miközben ennek az oltóanyagnak a kétharmada raktárban van.
Orbán Viktor rémhírnek nevezte azt, hogy a kínai vakcinával ne lehetne utazni, a miniszterelnök rádiós interjújában bizakodó volt a külföldi utakkal kapcsolatban:
„Már a szlovénokhoz tudunk menni minden gond nélkül, a románokkal most egyeztünk meg, a szlovákok elfogadták éppen most az igazolványunkat, Horvátország is nyílik. Tehát Magyarország egymás után köti azokat a kétoldali megállapodásokat, amik lehetővé teszik a szabad mozgást” – mondta el Orbán péntek reggel.
Csehországgal már korábban létrejött a megállapodás,
az index egyik olvasóját ugyanakkor mégsem voltak hajlandók fogadni egy cseh szállodában. A hírportálhoz eljuttatott levélből kiderül, hogy azért, mert orosz oltást kapott, és azt nem engedélyezték Csehországban.
Szalai Edit, a Turisztikai szektor saját érdekképviseletének alapítója úgy véli, hogy külföldön a magyar védettségi igazolvány nem sokat jelent, és a kínai oltással kapcsolatban sem minden tisztázott.
„Ez még egy nyitott kérdés, tehát azokba az országokba, ahol nem elfogadott a kínai típusú oltás, oda szükség lesz egy PCR tesztre, vagy antigén tesztre, ameddig nem születik egyezmény” – nyilatkozta híradónknak.
A Külügyminisztérium konzuli tájékoztatói oldalán hét ország szerepel, ahová védettségi igazolvánnyal utazhatunk, ám a szakértő azt javasolja, a magyar oltási igazolvány mellett utazáskor az oltási lapot is érdemes magunkkal vinni.
atv.hu