Két hete az Spirit FM Viccen kívül című műsorában beszélt arról Csonka András színművész, hogy aggódik amiatt, hogy a járvány után a színházi élet talpra tud-e állni. Akkor arra a kérdésre, hogy miként látja a színház szerepét abban, hogy a járvány utáni helyzetben vigasztaló, reménységet adó élményeket, érzelmi támogatást nyújtson az embereknek, Csonka azt válaszolta, hogy csak remélni tudja, hogy az emberek ezt várják tőlük, mert akkor az azt jelenti, hogy akarják őket újra látni, mert ez amúgy számára kérdőjel. Nem tudni ugyanis, hogy egy évnyi szorongás és félelem után mennyire mernek beülni zárt térbe az emberek. „A színház egy kapaszkodó, érzelmileg és gondolati szempontból nagyon sok mindent kapunk az élő adás élményétől, amit a streamelés, amivel próbálkoztunk a pandémia alatt, nem ad úgy vissza. A színház varázsa az élő adás, amely egy közös játék a nézőkkel” – fejtette akkor ki Csonka András.
Puskás Tamás színművész, a Centrál Színház igazgatója a Viccen kívül új adásában hasonlóan óriási kihívásnak látja az újranyitás kérdését. Mint mondta: az láthattuk, hogy országnak mekkora vágya van a nyitásra, amikor az első „szabad” szombaton tömegek lepték el az utcákat. Robbanásszerű volt a kitódulás. A kormány általános jellegű szabályokat hoz a mozik, a múzeumok és színházak nyitási feltételeire. Ez annyiban jelent egy kis problémát, hogy a színházak esetében a gyakorlati nyitás nagyon bonyolult.
Egyeztetni kell egyenként a színészeivel, előadást kell szervezni, annak az időpontját ki kell tűzni, és a jegyeket el kell adni, ami minimum másfél hónapos intervallum. Ennél gyorsabban akkor sem tudnánk megoldani ezt, ha tüntetnének a színház előtt. hogy azonnal színházi előadást akarnak nézni. Nem mellesleg minden munkatársnak védettnek kell lennie, tehát nemcsak a nézőknek kell védettségi igazolvány, hanem az egész stábnak, méghozzá az orvosilag megfelelő időnek el kell telnie, azaz a második oltás utáni kötelező várakozási időt is be kell számítani.
„Abban reménykedünk, hogy a pandémia nemcsak lecseng, hanem el is tűnik az oltások következtében az életünkből, és a nyári próbálkozás után az emberek már szeptemberben az fogják gondolni, hogy biztonságos bemenni egy színházba ” – magyarázta Puskás Tamás, aki teltházzal szeretne nyitni. Tapasztalata szerint kétségbeejtő volt, amikor az volt korábban a szabály, hogy nem lehet teltház, csak negyedházas feltöltöttség. A nézők emiatt azt hitték, hogy ez egy bukott darab, mert foghíjas a nézőtér. Hiába tudták, hogy ez egy sikerdarab, de az érzése a dolognak rémes volt. „Rémes a nézőnek és rémes a színésznek. Az egyik ilyen karanténelőadás során, a „Függöny fel” címűnél a főszerepet Pokorny Lia játszotta. Úgy kezdődik az előadás, hogy bejön és elkezd beszélni. De kinézett a nézőtérre, és megdöbbent, pedig tudta, hogy ez lesz. Az élmény annyira erős volt, hogy alig tudott megszólalni. Ady és József Attila versek jutottak eszébe nem a szöveg” – tette hozzá.
atv.hu