A hírügynökség szerint már január elejéig be kellett volna nyújtani a vizsgálati jelentést, de nincs konszenzus a három néppárti bölcs között a magyar jogállamiság megítéléséről. Ez pedig a hírügynökség szerint jól mutatja azt, hogy az Európai Néppárton belül is megosztó a kérdés, és közben tartanak is a néppárti vezetők attól, hogy egy elítélő vizsgálatra kizárási javaslatra mi lenne Orbán Viktor magyar kormánypárti elnök és miniszterelnök válaszlépése.
Orbán Viktor a január 9-én tartott évindító nemzetközi sajtótájékoztatóján az ATV kérdésére, hogy látta-e már a néppárti “bölcsek” jelentését, azt válaszolta: “a három bölcsnek semmilyen jelentését nem láttam, és nem is tudok róla, hogy ilyen létezne”.
A Fidesz – Néppárt vonatkozásában még semmi nem dőlt el végérvényesen, péntek reggel az atv.hu azt írta, hogy az európai konzervatívok az ECR-be várják Orbán Viktort, a lengyel Kaczynski jelenleg nem akar kilépni az ECR-frakcióból a pártjával, a PiS-szel. Így – ha Orbán Viktor szakítana a Néppárttal – akkor egy olyan, körülbelül 140 fős nagy kereszténydemokrata szövetséget/mozgalmat kell majd az Európai Parlamentben elképzelni, melyhez a Néppártból kilépő Fidesz, Kaczynskiék ECR-frakciója, továbbá Salviniék euroszkeptikus ID-frakciója csatlakozna. És ez a nagy formáció szövetségre is léphetne akár az Európai Néppárttal – mondják fideszesek, de szerintük a döntés “még nem holnap lesz meg”.
A kormányfő múlt pénteken azt mondta: „egy centire voltak” csütörtökön attól, hogy kilépjenek az Európai Néppártból, de néhány nagy tagállam pártjaitól az csütörtöki EP-szavazáson kapott támogatás miatt nem tették ezt meg.
Az Európai Parlament plenáris ülésén újra szavaztak a magyar és lengyel jogállamisági eljárás ügyében, többek között azt mondták ki nagy többséggel az eljárás elindítása óta romlott a helyzet, az Európai Tanácsban döntésre kell vinni az ügyet (legyenek előírt változtatási javaslatok határidővel) és össze kell kötni az EU-pénzek kifizetését 2021-2027 között a jogállamisági feltételrendszerrel. Az EP állásfoglalás azért is tudott átmenni nagy többséggel, mert a német néppárti képviselők nagy része is kihátrált a magyar kormánypárt mögül.
atv.hu