A napokban jelent meg a gyógyszerészeti intézet erről szóló közleménye, Marjai Tamás, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szakmai igazgatója híradónknak azt mondta: az ibuprofén tartalmú készítmények rendkívül népszerűek a betegek körében, alapvetően láz és fájdalomcsillapításra használják, felnőtteknél és gyerekeknél egyaránt.
Marjai Tamás szerint tavaly körülbelül 3 millió doboz fogyott ezekből a készítményekből, ami nagyon magas szám. Magyarországon nagyjából 80 féle ibuprofén tartalmú készítményt árusítanak, ezek közül azonban nem mindegyik lesz receptköteles.
„2020 május elsejétől elsősorban azok a készítmények válhatnak vénykötelessé, melyek magasabb hatóanyag tartalmúak, illetve alapvetően reumás betegségek kezelésére szántak. Biztosan nem válnak vénykötelessé azok a készítmények, amelyek alacsonyabb hatóanyag tartalmúak, illetve elsősorban a gyerekek kezelésére szolgált szirupok, végbélkúpok sem válnak vénykötelessé”
– mondta el a szakmai igazgató, hozzátéve: mint minden gyógyszernél, ezeknél a készítményeknél is figyelni kell a mellékhatásokra és vigyázni kell a túladagolásra is. A gyógyszerészeti intézet, elsősorban a szív és, érrendszeri mellékhatásokról ír, de napi 2400 mg-nál magasabb dózisban az ibuprofén a trombózis kialakulását is elősegíti.
Komáromi Zoltán háziorvos úgy látja: ezek a szerek nem teljesen veszélytelenek, még normális dózisban sem.
„Ráadásul, ha nincs kontroll alatt ez a folyamat, tehát egy beteg meg tud venni egy adott hatóanyagú gyógyszert egyes néven, kettes néven, hármas néven, négyes néven, és ezt a négy gyógyszert esetleg együtt szedi be, így többszörösét tudja beszedni teljesen vétlenül annak a dózisnak, ami egyébként nem okoz neki hátrányt vagy valamilyen szövődményt”
– figyelmeztet a háziorvos.
A receptkötelessé váló készítmények pontos listája egyelőre nem ismert.
atv.hu