Hirdetés
Itthon

Bajnai, Vona, Kuncze, Schiffer: mit tehet egy ellenzéki vezető, ha vége a politikusi karriernek?

ATV.hu

Az elmúlt évtizedekben sok vezető politikus tűnt el. Van, aki nem csak a politikából, de a közéletből is.

Hirdetés

Vona Gáborban, Molnár Gyulában, Karácsony Gergelyben, Hadházy Ákosban, Szigetvári Viktorban és Juhász Péterben van valami közös. Mindannyian a választások után lemondtak, vagy a pártelnökségről, vagy a parlamenti mandátumukról, vagy mindkettőről. A múlt héten pedig Szél Bernadett is meghozta ezt a döntést. Egy levélben először a párttársaival akarta közölni a döntést, de 5 perc sem kellett és már a sajtóban is ott volt a levele. „Nem lehet így kampányt lezárni, ezzel a helyzettel én nem tudok azonosulni és mivel befolyásom nincs és nem is lehet az etikai bizottság felett, tiltakozásomat azzal tudom kifejezni, ha lemondok az általam viselt vezetői pozíciókról és ezt én most meg is teszem” – írta a hosszú, 3 oldalas levélben.

Szél Bernadett: ez az egy lehetőség maradt

Az LMP a választás után tisztújítást tartott, itt Szélt még újraválasztották, de már látszódtak a gondok. A párton belüli feszültség leghangosabb megmutatkozása az volt, amikor Sallai Róbert Benedek nekiment Hadházy Ákosnak. Aztán kezdett paródiába fordulni az LMP működése. Szél Bernadettet az etikai bizottság 3 évre minden párttisztség viselésétől eltiltotta, ugyanakkor a társelnöki poszttól nem fosztotta meg. Szél viszont egy hónap gondolkodás után meghozta maga ezt a döntést.

„Ez egy folyamat volt, de Horvátországban, amikor egy kicsit messzebb kerültem a dolgoktól, hoztam meg a végső döntést”

– magyarázta Szél, aki a lemondásáról a Magyar Hangon kívül egyedül az ATV-nek nyilatkozott. Az Egyenes beszédben elmondottakon kívül a Heti napló stábjának arról beszélt, hogy mindenkivel egyeztetett, akivel kapcsolatban úgy érezte, hogy döntése a sorsát markánsan alakítani fogja, például a férjéét. „Nem tudtam mást tenni, nem tudtam se a kampányfőnökömet, se a helyettesét, se a többi jelöltet megvédeni, ezért csak ez az egy lehetőség maradt számomra, és teszem ezt azért is, a lemondásomat, hogy a párt kapcsoljon, hogy ez így nem mehet tovább”- magyarázta Szél Bernadett.

Répássy: ki hinné el, hogy nem benyomtak?

Három olyan politikus volt nem is olyan régen az Egyenes beszéd vendége, akik épp most próbálnak visszatérni a civil életbe: Schiffer András, Bárándy Gergely és Répássy Róbert. Schiffer elmondta, ő igyekezett politikusként úgy dolgozni, hogy bármelyik pillanatban visszamehessen a civil szférába. Az MSZP-s Bárándy arról beszélt, az élete megy tovább és nem is kifejezetten vágyik vissza a parlamentbe. A legnehezebb helyzetben közülük a fideszes Répássy Róbert van. Neki nem is saját döntése volt, hogy kiszáll, ráadásul évtizedek után kényszerül erre. „Ha bírónak jelentkeznék, ki hinné el, hogy nem benyomtak?”- tette fel a kérdést.

Van, akinek volt hova mennie

Az elmúlt évtizedekben sok vezető politikus tűnt el. Dávid Ibolya az MDF parlamentből való kiesése után teljesen eltűnt, nem csak a politikából, de közéletből is. Azoknak, akiknek a politikai előtt már igencsak megalapozott egzisztenciájuk volt, mint Kóka János, vagy Bajnai Gordon, persze volt hova visszamenniük. De például Kuncze Gábor bármennyire is elvileg visszavonult, maradt a politika körül, csak már, mint megmondó ember.

Útkeresésben…

Vona Gábor sem hagyja el teljesen a politikát, még ha egész új utat is választ. Az útkeresésből a februárban a politikai életbe berobbant Márki-Zay Péter sem marad ki. Nemrég arról értekezett, miután fórumot tartott Hadházy Ákossal, hogy új párt kellene, aminek teljes összefogásra kellene törekednie a többi ellenzéki párttal.

Az összefogás egy alágát képviseli az LMP jelenleg egyedüli társelnöke is. Keresztes László Lóránt az indexnek azt mondta, hogy óriási lehetőséget lát az LMP-Jobbik összefogásban.

Kérdés, hogy például egy ilyen forgatókönyvhöz Szél Bernadett még adná-e a nevét. „Három betű az LMP, nekünk három területünk van. Vannak konzervatív értékeink nagyon helyesen, vannak baloldali értékeink nagyon helyesen, és vannak liberális értékeink. Ha bármely érdekcsoport képviseletét feladja az LMP, az olyan, mintha a nevéből egy betűt elvennének. Az már nem az LMP, ezért való igaz, hogy nagyon kell figyelni, hogy az LMP megmaradjon annak a pártnak, még ilyen cudar időkben is, amiért létrejött”- magyarázta kérdésünkre a lemondott társelnök. Hozzátette: szeretne a párt tagja maradni, ez addig lehetséges, amíg a saját értékei és a párt értékei egybecsengenek.

A régi lapok új leosztásával persze nehéz elképzelni, hogy gyökeres változás jönne az ellenzéki oldalon. Krekkó Péter szerint nem is erre lenne szükség. „Inkább azt gondolom, hogy új szereplőkre lenne szükség”- vélekedett a Political Capital kutatási igazgatója, aki nem lát egyelőre ilyeneket.

atv.hu

Címkék:
Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek