Pénteken a Kecskeméti Járásbíróság társtettesként elkövetett rágalmazás vétségében bűnösnek találta Király Józsefet, az MSZP megyei elnökét, országos elnökségi tagot és Riczu Péter városi alelnököt, a szocialisták 2014-es önkormányzati képviselőjelöltjét. A politikusokat egy évre próbára bocsátották, az ítélet nem jogerős.
Ahogy arról az atv.hu korábban beszámolt, a magánvádas rágalmazási pert Varga László nyugalmazott református lelkész, volt püspök-helyettes, a KDNP egykori országgyűlési képviselője indította a megyei szocialista elnök ellen,
mert azok szerinte „személyére nézve valótlan és sértő kijelentéseket tettek” amikor különböző újságcikkekben azzal vádolták, hogy állampárti besúgó volt.
A szocialistáknak a 2014-es kampány során az a körülmény szolgált apropóul, hogy Varga László lett a Magyar Nemzeti Bank 12 milliárd forint fölött diszponáló Pallas Athéné Domus Mentis Alapítványának kuratóriumi elnöke. (Vargának tavaly december óta nincs köze az alapítványhoz, miután lemondott a tisztségéről.)
Az ügy akkor vált kifejezetten érdekessé, amikor a terhelti oldalon álló Király József egykori állambiztonsági tartótisztek meghallgatásával kívánta bizonyítani állításai valóságtartalmát. Védője másfél éve indítványozta, hogy tanúként hallgassák meg azon egykori III/III-as tiszteket, akik Kecskeméten szervezték be a besúgókat, majd titkos lakásokban találkoztak velük, feladatokat adtak nekik, olvasták és felhasználták a jelentéseiket.
A 24.hu beszámolója szerint a Kecskeméten lefolytatott perben a bíró végül egyszerűen kimondta: egykori III/III-asoktól nem várható érdemi nyilatkozat, s ezzel egy csapásra tisztázta is az egykori kereszténydemokrata képviselőt.
Előzmények
Az ügyet a Hírösvény.hu nevű kecskeméti portál robbantotta ki, amikor 2014 júliusában arról írt, hogy egy református lelkész „Budai” fedőnéven öt évig volt a Bács-Kiskun Megyei Rendőrség ügynöke, miután egy sikkasztási ügyön elcsúszott. Amikor a cselekménye elévült, átminősítették és hivatalos kapcsolatba kerülve pénzért folytatta a besúgást, egészen 1990-ig. A rendszerváltás után politikai pályára lépett, és a KDNP soraiban parlamenti képviselő lett.
Király József a cikk megjelenését követően felszólította Kecskemét jelenlegi és korábbi Fidesz-KDNP-s képviselőit, hogy fedjék fel a múltjukat, hiszen – mint fogalmazott – pont ők azok, aki rendszeresen erkölcsi prédikációkat tartanak a másik oldal bűneiről.
Később, 2014 augusztusában a Híröshír.hu nevű portálra felkerült egy cikk „12 milliárd forint felett dönthet egy volt állampárti besúgó?” címmel, amiből Varga László szerint egyértelműen kiderült, hogy a vádlottak róla állítják, hogy „Budai” fedőnéven ügynök és besúgó volt. Ezután kezdődött az hosszú pereskedés, aminek az lett a vége, hogy elítélték az MSZP-s politikusokat.
Állt volna a szembesítés elé?
Kerestük az ügyben Király Józsefet, de nem jártunk sikerrel. Elértük viszont Riczu Pétert, akit arra kértünk, kommentálja a bíróság ítéletét. A politikus rövid hallgatás után visszakérdezett: „Hát, ezt hogy lehet kommentálni?” Mint mondta, nem ért egyet a bíróság ítéletével, hiszen – ahogy fogalmazott – közszereplőként szólítottak meg közszereplőt, és nem állítottak semmi, csak kérdeztek.
„Természetesen megfellebbezzük az ítéletet, nem hagyjuk annyiban”
– szögezte le, és hozzátette: továbbra is az a céljuk, hogy megtisztuljon a hazai és a kecskeméti közélet.
Varga László korábban az atv.hu megkeresésére azt mondta: nincs kifogása a tartótisztek meghallgatása ellen, bármikor áll a szembesítés elé. Magabiztosságát az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárából származó 30 oldalnyi dokumentummal magyarázta – ezeket be is nyújtott a bíróságnak –, melyek a róla készült jelentéseket, illetve megfigyeléseket tartalmazzák. A nyugalmazott lelkész elmondta, hogy
első nemzetbiztonsági átvilágítására 2002-ben, püspök-helyettesi kinevezésekor került sor, majd 2010-ben másodszor is „megszűrték”, mielőtt országgyűlési képviselő lett.
A szocialista politikusok ügyvédje, Czeglédy Csaba a 24.hu-nak az elsőfokú ítélet után azt nyilatkozta: a bíróság komédiát csinált egy nagy fontosságú ügy bizonyításából, és egyedül Varga László korábbi átvilágítására hagyatkozva hozta meg döntését.