Hirdetés
Itthon

Konrád: A hódító bevándorlás nem jó

ATV.hu

Konrád György szerint Európa a nácizmussal és a kommunizmussal szemben naiv és felkészületlen volt, és az iszlamizmussal szemben is az. Az ATV Szabad szemmel című műsorában az író Kertész Imréről is beszélt.

Hirdetés

Szerettem és nagyra tartottam Kertész Imrét – mondta az ATV Szabad szemmel című műsorában Konrád György író.


Konrád számára Kertész legfontosabb műve a Sorstalanság, ami – mondta Konrád – egy 15 éves fiú belezuhanásáról szól a koncentrációs tábor világába, ahonnan csodák csodájára visszajött.

Erőteljes fiú volt, sokat kibírt, és éles szeme, semmilyen irányba nem hódoló gondolkodásmódja lehetővé tette, hogy részletekbe menően, aprólékosan megnézze, mi az a katasztrófa, amibe ő átlagos budapesti polgárgyerekként belekerült – mondta Kertészről Konrád, hozzátéve: ha Kertész nem különösen erős, akkor belehalt volna abba, amin keresztülment, de ő szellemileg és testileg is egy erős ember volt.

A beszélgetés további része Konrádnak az Élet és Irodalomban a múlt héten megjelent cikkéről szólt. Az író az iszlamizmust ebben az írásában egyértelműen a nácizmushoz és a kommunizmushoz hasonló totalitarizmusként írta le.


„Nyolcvanhárom évem során három totalitarizmusról volt kényszerű alkalmam gondolkozni: a nácizmusról, a kommunizmusról és újabban az iszlamizmusról. Közös bennük, hogy totalitáriusok, mind a három elhatalmasodik, a híveik eszmék nevében erőszakra készülnek, és hajlamosak az útjukban állókkal szemben, válogatás nélkül, kíméletlen eszközöket bevetni. Európa a két elsővel szemben naiv és felkészületlen volt, a harmadikkal szemben is az”

– írta Konrád György.

Ezzel kapcsolatban az író az ATV Szabad szemmel című műsorában kijelentette: az európaiak az iszlamizmus és a bevándorlás generálta idegenellenes gondolkodás ellen úgy védekezhetnek, ha éberek maradnak, soha semmit nem adnak föl a szabadságjogaikból és nem tévednek bele a közösségi gonoszságba. Közösségi gonoszság alatt Konrád azt érti, hogy – ahogy a nácizmus, a kommunizmus és legújabban a radikális, terrorisztikus iszlamizmus követői teszik – egy adott közösséghez tartozás, egy hit vagy ideológia révén bizonyos csoportokhoz tartozó emberek feljogosítva érzik magukat a közösségükön kívüli emberek meggyilkolására.

Konrád szerint az Európai Unión kívüli országokból Európába érkezőknek alapos vizsgálaton kellene átesniük, mielőtt belépnének az Unió területére. Emlékeztetett rá: Magyarország úgy válhatott az Európai Unió tagjává, hogy elfogadta a közösség sok tízezer oldalnyi feltételrendszerét, tehát az ország és a lakosság bekapcsolódott egy értékrendszerbe és a döntést népszavazáson is megerősítette, és ez a döntés tette lehetővé, hogy mi, magyarok szabadon utazhassunk Európában.

Konrád elmondta:


nem tartja magát se jobb-, se baloldalinak; leginkább humanistának tartja magát.

Arra a kérdésre, hogy liberálisnak tartja-e magát, azt válaszolta: szereti a liberalizmust, de nem zárja bele magát. Az emberi szabadságot nagyra értékelem, kevés dolgot tartok nemesebbnek, de más dolog a liberális gondolkodásmód és más dolog, ha pártok születnek ennek jegyében és a liberalizmust a hatalomhoz jutás eszközének tekintik. Számomra semmilyen eszme nem igazol semmiféle hatalmat – tette hozzá Konrád György.

Arra a kérdésre, hogy azok a vélemények, amelyek a mostani, zömében muszlim bevándorlás veszélyeire hívják fel a figyelmet, nem emlékeztetik-e a XIX. században Oroszországból Közép-Európába érkező ortodox zsidók elleni európai hangulatkeltésre, Konrád határozottan nemmel válaszolt. Az oroszországi pogromok elől menekülő zsidó közösségek mindenhol lojális polgárai lettek azoknak az országoknak, amelyek befogadták őket – mondta Konrád György.

A bevándorlás elfogadható addig, amíg a jövevény lojális, ám a hódító bevándorlás nem jó – mondta az író. 

atv.hu

Címkék:
Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek