Szabó Róbert, a megyei közgyűlés fideszes elnöke múlt héten bejelentette, hogy
a mai nappal előterjesztést nyújt be a képviselő urak és hölgyek elé, amely arról szól, hogy aki a jövőben nem jelenik meg a testület ülésén, annak nem fizetnek tiszteletdíjat.
A lépés előzménye annyi, hogy több bizottságban is elmaradtak az ülések a kormánypárti képviselők és bizottsági elnökök gyanúsan látványos távolmaradása miatt.
Önmagában ez kevés lett volna a pohár utolsó cseppjéhez, ám ami a közgyűlési elnököt igazán bosszantotta az az volt, hogy míg ő Orbán Viktor miniszterelnökkel személyesen tárgyalt a megyei területfejlesztési programok 41 milliárdjának szétosztásáról, a megyei közgyűlés bizottságaiban, az elmaradt ülések miatt nem jutottak semmire ugyanezzel kapcsolatban. A fizetésmegvonás belengetése így elsősorban párttársai megrendszabályozásáról szól.
Pedig azt nem lehet állítani, hogy nem gyúrtak rá az összegre. A közgyűlés a napokban alapított három olyan projektcéget (két térségfejlesztési és egy humánerőforrás fejlesztő), amelyek feladata lesz a 41 milliárdos pályázati pénzek koordinálása. A helyi ellenzék szerint a kormánypártok szándékait jó előre mutatja az a körülmény, hogy egyik kft. felügyelőbizottságába sem kerülhetett be ellenzéki képviselő.
Keltetőből a csúcsra
A megyei Fideszen belüli feszültség nem előzmény nélküli, és tulajdonképpen egyetlen kulcsfigurára vezethető vissza. Oroján Sándor úgy került a képbe, hogy Eger városa leigazolta alpolgármesternek a közgyűlés addigi alelnökét, ifj. Herman Istvánt, és a megüresedett székbe Nyitrai Zsolt, fideszes országgyűlési képviselő őt ajánlotta Szabó Róbert elnök úr figyelmébe. A korábbi egri alpolgármester, Turcsányi Dániel a város vagyongazdálkodási Zrt-jének vezetői székét kapta meg. Helyi forrásaink szerint mindhárman „Nyitraihoz vannak bekötve”.
Nyitrai és Oroján politikai karrierje is a Fidelitasból indult, bár pályaíve alapján előbbi többre volt hivatott. Először Fellegi Tamással, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vezetőjével rúgta össze a port, amikor infokommunikációs államtitkárként, milliárdos nagyságrendű szerződéseket akart átsorolni egy állami vállalkozás tevékenységébe. Menesztése után a nemzeti konzultációkat irányító miniszteri biztos lett, de mivel nem hozta a kívánt eredményeket (8,2 millió postázott kérdőívből 600 ezret küldtek vissza), a kormányfő leléptette.
Hogy bázisát végül vissza kellett helyeznie a megyébe, annak elsődleges oka azokban a sajtóhírekben keresendő, amelyek Simicska Lajos „emberének” kiáltották ki.
Ez azonban nem tántorította el Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztert attól, hogy tavaly júliusban a 19 megyei fejlesztési biztos egyikének nevezze ki a politikust.
Nyitrai helyben azzal húzta magára a népharagot, hogy kezdetben kritikusan közelítette meg Eger főiskolájának egyetemmé válását, majd, amikor az intézmény dékánja átnyúlt a feje fölött, és fővárosi kapcsolatain keresztül elintézte a felminősítést, helyi aláírásgyűjtést indított Eszterházy petíció néven az egyetemért. Úgy tudni, a Fidesz vezérkarában sem aratott osztatlan sikert magánakciója, mert a párt szűkösebb napokra tartogatja az efféle monitoringot.
Schmidt Pál és a Moulin Rouge
A helyben Nyitrai befolyási övezetéhez sorolt Oroján Sándor nem vitte ilyen sokra. Legalábbis látszólag. A Fidelitasban szocializálódott fiatalember minden évre tartogatott legalább egy meglepetést politikai családjának. 2011-ben azzal irányította magára a figyelmet, hogy a Fidesz ifjúsági tagozatának operatív alelnökeként, és egyben főszervezőként megmagyarázta a szervezet 15. születésnapjának megünneplését a Moulin Rouge-ban. Két hónappal később már Schmidt Pál, éppen bukóban lévő köztársasági elnök mellett állt ki.
„Ki az, aki nem puskázott a suliban? Ki az, aki nem hajtogatott papírrepülőt, nem köpőcsövezett rizsszemet a feszes hátsójú fiatal napközis nénire, majd nevetett az egész délutános csoporttal? És tegyük szívünkre a kezünket: olyan nagy bűn, ha egy sporttörténetből húsz éve írt kisdoktori akár nagyban megegyezik egy korábban, más nyelven írt tanulmánnyal? (..) Ez olyan nagy dolog, hogy emiatt le kéne mondania Schmitt Pálnak?”
Nem sokkal később Oroján arra kényszerült, hogy Fidesz-logóval együtt szelfizzen és a képet Facebookra posztolva győzze meg kritikusait: nem áruló, csak mert két szocialista politikust követ a legnépszerűbb közösségi oldalon. „Attól, hogy lájkoltam Bajnai Gordon és az MSZP facebook-oldalát, még nem lettem egyikőjük szimpatizánsa, párttagja sem” – szögezte le a fiatalember.
„Abony Habonya”
Tavaly tavasszal látott napvilágot, hogy Oroján Sándor „álláshalmozó”, és bizonyos beosztásai összeférhetetlenek egymással. Maklár alpolgármestereként volt az egri közgyűlés pénzügyi és ügyrendi bizottságának külsős tagja, Füzesabony város gazdasági tanácsadója, és Füzesabony Média Nonprofit Kft. felügyelőbizottságának elnöke, valamint Nyitrai Zsolt kabinetfőnöke és/vagy tanácsadója. Az ezekből összeállt sokszázezres fizetés mellett vállalkozóként is tevékenykedik, szabadidejében pedig a Magyar Ipari Park Szövetség alelnöke.
Szeptemberben egy egri LMP-s képviselő, Komlósi Csaba mutatott rá az Oroján pozíciói közötti törvényi összeférhetetlenségre, és ebben – mármint hogy „külsős” bizottsági tag más településen nem lehet képviselő, polgármester vagy alpolgármester – a Heves Megyei Kormányhivatal vezetője, Pajtók Gábor is egyetértett vele.
A jobbikos Mirkóczky Ádám méltatlansági eljárás lefolytatását kezdeményezte Nyitrai tanácsadója ellen, mivel az összeférhetetlenség több mint egyéves eltitkolásával szerinte méltatlanná vált pozíciója betöltésére.
Oroján feljelentett és bocsánatkérésre szólított fel, mondván már lemondott és neve nem is szerepel az önkormányzat honlapján, csakhogy kiderült: egy év után vált meg tisztségétől, és a portálról a botrány kirobbanásakor töröltette nevét, amiről kollégái később értesültek. A térségben csak „Abony Habonya”-ként emlegetett sokoldalú férfi nem várta meg, hogy méltatlansági eljárás alá vonják, hanem az önkormányzatnak küldött e-mailjében gyorsan lemondott alpolgármesteri szerepvállalásáról.
Oszlathat a Jobbik
A megyei közgyűlés Fidesz frakciója már januárban egymásnak esett Oroján miatt. Nyitrai továbbra is ragaszkodott tanácsadója jelöléséhez, ám azt kizárólag a közgyűlés elnöke, Szabó Róbert teheti meg. Ő azonban úgy nyilatkozott, hogy számára elfogadható javaslat eddig nem érkezett. A heol.hu úgy értesült, hogy az elnököt Horváth László gyöngyösi országgyűlési képviselő is kitartásra buzdítja az ellenállásban.
Szabó Róbert az üggyel kapcsolatos kérdéseinkre csak annyit reagált, hogy nem kíván részt venni „politikai találgatásokban és a haszontalan hangulatkeltésben”. Holott a hangulatot frakciótársai keltették azzal, hogy bojkottálták a megyei közgyűlés bizottságainak munkáját. Annyit azonban az elnök munkatársától sikerült megtudnunk, hogy a mai közgyűlés témái között helyet kap az alelnökválasztás ügye is.
„Ismerve Oroján Sándort és stílusát, biztosan el fogunk zárkózni a megszavazásától – nyilatkozta Dudás Róbert, a Jobbik frakcióvezetője és bejelentette, hogy amennyiben a fideszes képviselők továbbra sem kívánják komolyan venni a munkájukat, úgy a Jobbik frakciója kezdeményezni fogja a Heves Megyei Közgyűlés feloszlatását.
Természetesen megkerestük Oroján Sándort is kérdéseinkkel, aki kollégáján keresztül visszahívást ígért lapunknak. Amint ez megtörténik, frissítjük cikkünket.