Itthon

Terrortámadások és politikai gyilkosságok Európában

Dorothy Lőrincz
Hirdetés

Európa lakói számára a terrorizmust hosszú időn át az autókba vagy szemeteskukákba rejtett pokolgépek jelentették. 2001. szeptember 11-ével azonban új időszámítás kezdődött. A párizsi mészárlások kapcsán összegyűjtöttük az elmúlt 14 év Európában történt merényleteit, ide sorolva Oroszországot is. A mérleg: 1100 halálos áldozat.



Hirdetés

2002. május 6. Hilversum, Hollandia
Volkert van der Graaf radikális kisebbség- és állatvédő aktivista megölte a házából kilépő Pim Fortuyn parlamenti képviselőt. Fortuyn élesen ellenezte a muszlim bevándorlást Hollandiába, miközben az iszlámot egy alacsonyabb rendű kultúrának nevezte. Gyilkosát, Volkert van der Graafot azonban nem a populista politikus iszlámellenes retorikája, hanem a szőrmeipart támogató kijelentései dühítették fel. Ez az első politikai gyilkosság Hollandiában 1672 óta. A tettest 18 év börtönre ítélték.

2002. október 23. Moszkva, Oroszország
Csecsen iszlamista fegyveresek besétáltak az orosz főváros Dubrovka nevű színházába, és előadás közben túszul ejtették a mintegy 850 nézőt. A terroristák robbanószert helyeztek el a színház stratégiai pontjain, majd kivégeztek két női túszt. Az orosz különleges terrorelhárító egységei végül megrohamozták az épületet, ám a támadás során olyan kábító hatású gázt juttattak a színház szellőzőrendszerébe, hogy a 40 túszejtő és további 140 túsz is az életét vesztette.

2003 március 12. Belgrád, Szerbia
A nacionalista szerb milícia, a „Vörössipkások” volt tisztje, Zvezdan Jovanović lelőtte a kormány székházának kapujából kilépő Zoran Đinđić miniszterelnököt.

2004. február 6. Moszkva
Öngyilkos merénylő robbantotta fel magát az Avtozavodszkaja metróállomáson, 41 embert megölve és mintegy 120-at megsebesítve. A merényletért egy addig ismeretlen csecsen terrorista csoport vállalta felelősséget.

2004. március 11. Madrid, Spanyolország
Több pokolgép robbant fel a spanyol főváros Atocha főpályaudvaron, 191 ember életét kioltva és 1800-at megsebesítve. A kormány eleinte a baszk ETA szervezetet vádolta meg, de a nyomozás később az al-Kaida muzulmán terrorszervezet közreműködését állapította meg.

2004. augusztus 6. Moszkva
A februári robbantásokért felelős ismeretlen csecsen csoport egy női tagja a Rizsszkaja metróállomáson robbantott fel magát megölve további 10 embert. A támadásban ötvenen megsérültek.

2004. november 4. Hollandia
Egy Mohammed Bouyeri nevű marokkói származású bevándorló a nyílt utcán nyolcszor lőtt rá Theo van Gogh filmrendezőre, aki az Alávetettség című filmjében a muzulmán nőkkel szembeni kegyetlen bánásmódot állította pellengérre. Miután az első lövések csupán megsebesítették a filmrendezőt, odalépett Bouyeri a földön fekvő és az életéért könyörgő áldozatához, és újabb lövéseket adott le rá, majd elvágta a torkát, megpróbálta levágni a fejét, végül a mellkasába döfte a kését.

2005. július 7. London
Több öngyilkos bombarobbantás történt a metróban és egy autóbuszon 56 személy halálát okozva. A tettesek Nagy-Britanniában született és ott felnőtt muzulmán militánsok voltak.

2005 szeptember 1. Beszlán, Észak-Oszétia
A kaukázusi Észak-Oszétiában egy csecsen terrorista csoport több mint 1100 személyt – köztük 777 gyereket – ejtett túszul a beszláni iskolában. A túszdráma három napig tartott, ekkor a moszkvai illetékesek szabályos ostromot indítottak az iskola ellen. A mérleg: 385 halott – köztük 186 gyerek.

2010. március 24. Moszkva
A Lubjanka és a Park Kulturi nevű metrómegállókban öngyilkos merénylők robbantották fel magukat a reggeli csúcsforgalom idején, negyven embert megölve és több mint százat megsebesítve. A tettesek a Doku Umarov csecsen hadúr fémjelezte Kaukázusi Emírség nevű iszlamista terrorcsoport tagjai voltak.

2010. december 11. Stockholm, Svédország
Stockholm belvárosában két pokolgép is felrobbant, azonban a robbantás egyetlen áldozata az iraki születésű merénylő, Tajmúr Abdulvahab al-Abadli volt.

2011. január 24. Moszkva
A zsúfolt Domogyedovó repülőtéren bekövetkezett robbanásban az öngyilkos merénylőn kívül 37-en haltak meg, 180-an pedig megsebesültek. A merényletért a csecsenek, személy szerint pedig Doku Umarov vállalta felelősséget, nem hagyva ki az alkalmat, hogy ostorozza az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát, Oroszországot és Izraelt a muszlimokkal szembeni elnyomás miatt.

2011. március 2. Frankfurt, Németország
Egy Arid Uka nevű merénylő két amerikai katonát lőtt le a frankfurti repülőtéren. Az iszlamista merénylő felszállt arra a kisbuszra, amelynek amerikai pilótákat kellett a ramsteini amerikai támaszpontra szállítania. Cigarettát kért az egyiktől, és amikor az igennel felelt arra a kérdésre, hogy Afganisztánba tartanak-e, előhúzta fegyverét, és lelőtte. Ezt követően „Alláhu akbar!” kiáltással agyonlőtte a sofőrt, majd tüzet nyitott a katonákra. A támadót elkapták, és életfogytiglanra ítélték.

2011. július 22. Osló, Norvégia
Andreas Behring Breivik előbb a norvég fővárosban egy autóba rejtett pokolgépet robbantott fel, melynek következtében nyolc ember vesztette életét, több tucatnyian megsérültek, köztük tízen életveszélyesen. Két órával később rendőregyenruhában áthajózott Utoya szigetére, ahol válogatás nélkül kezdte agyonlőni a Munkáspárt ifjúsági szervezetének táborozóit, főleg tizenéveseket. A támadásban 77-en haltak meg. A késlekedő rendőröknek azonnal megadta magát. A bíróság a lehető legsúlyosabb börtönbüntetést szabta ki rá: 21 év, mivel beszámíthatónak találták.

2012. március 11-22. Toulouse, Montauban, Franciaország
Egy algériai származású, 23 éves fiatal, Mohamed Merah az első támadásban agyonlőtt egy muzulmán vallású francia ejtőernyőst Toulouse-ban. Négy nappal később Montauban városában sebesített meg két katonát, végül egy zsidó iskolára csapott le, ahol négy személyt – köztük három gyermeket lőtt le. Merah állig felfegyverkezve – arzenálja egy kisebb kommandós egységnek is elég lett volna – bezárkózott a lakásába, így várta a RAID különleges bevetési egység támadását. Március 22-én tűzpárbajban lelőtték a gyilkost.

2012. július 18. Bulgária
A burgaszi reptéren bombát robbantottak egy autóbuszon, amely éppen egy Tel Avivból érkezett izraeli turistacsoportot készült a szállodájukba vinni. A bolgár sofőr és öt izraeli turista életét vesztette. A bolgár nyomozó hatóságok gyorsan kiderítették, hogy a merénylet mögött a libanoni Hezbollah áll.

2013. május 22. London
Két nigériai származású brit állampolgár, Michael Adebolajo és Michael Adebowale késekkel és bárdokkal fölfegyverkezve egy laktanya közelében rátámadt egy eltávozáson levő brit katonára, Lee Rigbyre, akit a nyílt utcán halálra késeltek. Ezt követően az utcán fel-alá sétálva közölték a járókelőkkel: a brit hadsereg által megölt muszlimokért álltak bosszút. A kiérkező rendőrökkel rövid tűzpárbajba keveredtek, amelyben mindketten megsebesültek, így végül elfogták őket. 2014 februárjában mindkettejüket életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték.

2014. május 24. Brüsszel, Belgium
Egy fegyveres férfi tüzet nyitott a brüsszeli Zsidó Múzeumra, megölve négy embert. A támadót, az algériai származású francia állampolgárt, Mehdi Nemmouche-t Marseille-ben vették őrizetbe. Nemmouche több mint egy évet töltött Szíriában, és radikális iszlamistákkal állt kapcsolatban. Egy videofelvételen az Iszlám Állam zászlaját lobogtatta.

2014. december 20-21. Franciaország
Az első támadás Joué-les-Tours-ban történt, ahol egy férfi Alláhu akbar kiáltással késsel támadt egy rendőrre. Agyonlőtték, de három rendőr is megsebesült. Másnap egy másik férfi Dijonban szinten Alláhu akbar kiáltással tizenegy járókelőt gázolt el szándékosan. Senki sem halt meg, az incidensnek csupán sérültjei vannak.

2015. január 7. Párizs
Két iszlamista, Saïd és Chérif Kouachi megtámadta a Charlie Hebdo szatirikus hetilap szerkesztőségét megölve 12 embert, köztük két rendőrt. Társaik másnap megöltek egy rendőrnőt, egy kóser boltban pedig 4 túszt ejtettek. Összehangolt kommandós akciókkal egy nap alatt megölték az elkövetőket.

Lövöldözni kezdtek egy Mohamed-karikatúrákat bemutató rendezvényen

 A Charlie Hebdo szerkesztőségére egyébként már 2011-ben gyújtóbombát dobtak, miután nem csupán leközölte a dán Jyllands-Posten 2005-ben hatalmas botrányt okozó Mohamed-karikatúráit, hanem saját forrásból is megjelentetett néhány, az iszlám vallás prófétáját kigúnyoló rajzot. Egy 2011-ben elfogott, pakisztáni születésű, amerikai állampolgárságú terrorista, David Headley azt is elárulta, hogy európai követői közül sokan csak az engedélyére vártak, hogy merényletet kövessenek el a Jyllands-Posten ellen is.

2015. augusztus 21.
Egy AK-47-essel felfegyverkezett támadó kezdett lövöldözni egy Párizs és Amszterdam között közlekedő expressz vonaton megsebesítve három embert. Csak az utasokon és két szabadságukat töltő amerikai katona lélekjelenlétén múlott, hogy nem történt halálos tragédia. A támadót elfogták.

2015. november 13. Párizs
A hat helyszínen történt támadásokban az eddigi híradások 132 halálos áldozatról tesznek említést.

Galéria: brutális merényletsorozat Párizsban

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek