A Népszabadság cikke szerint Ángyán József – korábbi megállapításait megerősítve – arra a következtetésre jutott, hogy sok nyertes pályázó jut kicsike földterületekhez, és kevés „nagykutya” osztozik a zsírosabb falatokon. A több mint háromszáz oldalas tanulmány az ország valamennyi megyéjét megvizsgálva térképezi fel, melyik régióban kik jutottak jelentős állami földekhez, és milyen, a kormányhoz vagy egyes tagjaihoz közel álló társaságok, személyek nyerték el a haszonbérleti pályázatok „legzsírosabb falatjait”.
Az elemzés megállapítja, hogy Magyarországon 2013. szeptember 1-jéig pályázati úton 1582 állami birtoktestet adtak bérbe: ezek összterülete meghaladja a 32 ezer hektárt, értékük pedig az 555 ezer aranykoronát. Az egy érdekeltségre jutó átlagos területnagyság 35,2 hektár, ez azonban jelentős szórást mutat, ha egyenként vizsgálják a megyéket. Míg ugyanis Csongrádban 133, Fejérben pedig 83 hektár esik átlagosan egy pályázóra, addig Vas megyében ez az érték alig 9, Tolnában pedig mindössze 7,5 hektár. A bérbe adott területek nagyságát és földértékét illetően Fejér megye vezeti a sort, majd Borsod, Veszprém és Békés következik: e négy megyében található a pályázati úton eddig bérbe adott területek csaknem hatvan százaléka.
Ángyán József elemzése szerint a nyertes érdekeltségek és pályázók „alsóházi” népes csoportja, mintegy 460 pályázó (a nyertesek majdnem fele) tíz hektárnál kisebb területhez jutott, és az összes aranykorona-értéknek csupán 8,3 százalékát, az összes területnek pedig mindössze 7 százalékát tudta bérbe venni. A „felsőházi” szűk, kis létszámú csoportot viszont alig 14 érdekeltség (1,5 százalék) 39 pályázója (3,9 százalék) alkotja. Ennek az elit csoportnak minden egyes tagja 300 hektár feletti területhez jutott, és együtt az összes aranykorona-érték 28 százalékát és a területek harmadát megszerezték – állapította meg a képviselő. Közülük hat cég Borsodban, négy Fejérben, kettő Veszprémben, egy-egy pedig Csongrád és Somogy megyében található – összegzi a tanulmány.
Ángyán József azt is közli a jelentésben, hogy a pályázati úton elnyert területeken túl a 14 legnagyobb érdekeltség pályáztatás nélküli megbízási szerződéssel további 495 állami földrészlet bérleti jogát is megkapta a földalaptól. Ezek összterülete és egyéb jellemzője azonban nem ismert, mert a Nemzeti Földalapkezelő a területre vonatkozó, illetve a szerződési feltételeket illető információkat Ángyán József szavai szerint nem hajlandó nyilvánosságra hozni – írta a Népszabadság.
Akiknek „zsíros” falatok jutottak
A nyertesek rangsorát Felcsút vezeti, amelynek pályázói – Mészáros Lőrinc polgármester, családtagjai és cége, a Búzakalász 66 Kft. (1327 hektár), Flier János és családtagjai (319 hektár), Tóth Ádám (108 hektár), a Friedman család (87 hektár), Schubert László (42 hektár) és Szilágyi János (17 hektár) révén – 37 nyertes pályázattal 1900 hektár állami földterület húszéves bérleti jogát szerezték meg. A második helyen Karcag áll (idevalósi a vidékfejlesztési miniszter, Fazekas Sándor.), amelynek pályázói 33 nyertes pályázattal 1132 hektár állami földterülethez jutottak.
Baranyában a 296 földrészletből álló mintegy 8700 hektár megpályáztatott területből eddig 69 településen, összesen 95 bérleti egységen hirdettek eredményt. A legnagyobb nyertes Prettl Jánosnak, a Baranya megyei közgyűlés Fidesz–KDNP által delegált tagjának a családja.
Nem rokonok
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a 782 földrészletből álló mintegy 37 700 hektárnyi megpályáztatott területből eddig 71 településen, 291 bérleti egységen hirdettek eredményt. A legnagyobb nyertes a Gerzsánszki Lajos és családtagjai érdekeltségébe tartozó két cég, a Karmopol-Agro Kft., valamint a Mercato Finanszírozó Kft. 34 nyertes pályázattal. Összesen 774 hektár, 5174 aranykorona értékű állami földterület bérleti jogát szerezték meg. A Karmopol-Agro Kft. ezenfelül a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) listája szerint pályáztatás nélküli megbízási szerződéssel további 34 állami földrészlet bérleti jogának birtokosa. Gerzsánszki Lajos ezenkívül Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Ófehértón a Gávavencsellőről Nyírmadára áthelyezett saját cégével, az Adrivikk Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-vel négy nyertes pályázattal 276 hektár állami földterület bérleti jogát tulajdonolja.
Gerzsánszki Lajos egyébként Budai Gyula vidékfejlesztési államtitkár unokaöccsének az apósa, ám mint a minisztérium emlékeztetett rá, ez „a kapcsolat a Polgári törvénykönyv vonatkozó 685. §-a szerint sem hozzátartozói, sem pedig rokoni kapcsolatnak nem számít”.
A megyékre lebontott elemzést ide kattintva olvashatja.
atv.hu / MTI