Eredetileg a Port au Princen keresztül húzódó Enriquillo törésvonalat tartották a rengés okának. Új bizonyítékok alapján azonban nem ez a törésvonal felelős a történtekért. Az új eredményeket Eric Calais, az indianai Purdue Egyetem kutatója mutatta be egy brazíliai tudományos konferencián.
Összetett kiváltó okok
A Foz do Iguacuban működő Amerikai Geofizikai Egyesület konferenciáján a kutató bemutatta, hogy a földrengés kiváltó okai sokkal összetettebbek voltak, mint korábban gondolták. Elmondta, hogy az első árulkodó jel az volt, hogy nem találtak a felszínen semmiféle törést az ismert Enriquillo törésvonal mentén.
A 2010 januárjában bekövetkezett földrengés több mint 200 000 ember halálát okozta, és 1,5 millió ember veszítette el otthonát. A pusztulás közepette a kutatók több hónapon át gyűjtötték az adatokat arról, hogy valójában mi mozdította el a föld forgástengelyét.
GPS és radar technikát alkalmazva dr. Calais és munkatársai ki tudták mutatni, hogy „a mozgások mintázata nem feleltethető meg egy olyan függőleges törésvonal okozta rengésekkel, mint az Enriquillo". További számítások szerint a megfigyelések csak úgy támaszthatók alá, hogy a földmozgást egy az Enriquillónál kissé ferdébb, 60 fokban észak felé hajló törésvonal okozta. Erre a korábban fel nem térképzett törésvonalra – amely egy nagyobb szeizmikus törésvonalrendszer része lehet – maga a földrengés hívta fel a kutatók figyelmét.
Hosszú távú kockázati előrejelzés
„Ennek a rendszernek a feltérképezése és tanulmányozása döntő fontosságú lehet Haiti hosszú távú kockázati szintjei előrejelzésében” – nyilatkozta a BBC munkatársának dr. Calais. „Egy törésvonalhoz kötődő földmozgás egy földrengés során megváltoztatja egy térség kockázati szintjét a törésvonal elhelyezkedésétől, geometriájától és a hozzá kapcsolódó mozgásoktól függően” – magyarázta a kutató.
„Bizonyos területeken a veszély enyhén növekedni, máshol csökkenni fog. Folyamatosan folyik a kutatás, milyen konkrét következtetések vonhatók le Haiti déli területeire vonatkozóan” – tette hozzá dr. Calais.
atv.hu / BBC News
