Több amerikai misszionárius is megbetegedett azok közül, akiket a múlt héten vettek őrizetbe Haitin, amiért illegálisan próbáltak gyermekeket kicsempészni az országból. A pusztító földrengést követően a tíz Idaho-i baptista 33 gyereket próbált busszal átvinni a Dominikai Köztársaságba mindenféle hivatalos papír nélkül.
A tíz amerikai kihallgatása várhatóan a héten folytatódik. Jelenleg mindegyiküket gyermekrablással vádolják.
„Azért adtam oda a gyerekem, mert a földrengés után nem tudtam, hogy épülhetne újra ez az ország. Aggódtam a gyerekemért, nem akartam, hogy ebben nőjön fel. Elengedtem, mert nem tudtam, mit hoz majd a jövő” – mondta az egyik gyermek édesapja, majd hozzátette: „Azt mondták visszajönnek majd értünk, hogy meglátogathassuk a gyerekeinket, és hogy iskolába fogják járatni őket.”
A letartóztatott amerikaiak komoly jogi felelősségre vonás előtt állnak. A haiti miniszterelnök egyenesen emberrablóknak nevezte a vádlottakat, az ország államfője ennél azonban visszafogottabb nyilatkozatot tett.
„Ezzel az igazságügynek, mint független hatalomnak kell foglalkoznia” – mondta Rene Preval haiti elnöke.
Haitin az épületek mellett az igazságszolgáltatás is romokban hever. Port-au-Princeben az egyik legnagyobb bírósági épület, az Igazság Palotája is összeomlott a földrengésben, maga alá temetve a főbírót és több helyi hivatalnokot is. A börtönök ugyanakkor tele vannak bolti rablásért és fosztogatásért letartóztatott emberekkel, akiket a katasztrófa utáni zavargások során kaptak el.

