Több tízezren tüntettek az internetadó ellen - folyamatosan frissülő cikk
A világ 2. legfontosabb híreként ajánlotta a netadó elleni budapesti tüntetést a Buisness Insider. via @petermorvay pic.twitter.com/UaB8LdzeEG
— Laci Molnar (@Laci_Molnar) October 29, 2014
Az amerikai ügyvivő azt írja Twitter-üzenetében, hogy a romániai fegyveres erők napján egyeztet kollégáival "a nap kérdéseiről".
A chance to discuss issues of the day with colleagues at Romania Armed Forces Day reception pic.twitter.com/K951puJCxO
— M. Andre Goodfriend (@GoodfriendMA) October 29, 2014
André Goodfriendet több jobboldali publicista azzal vádolta meg, hogy a "kijevi forgatókönyvet" igyekszik megvalósítani Budapesten is. Mint az atv.hu beszámolt róla, Ágoston Balázs, a Demokrata főmunkatársa nyílt levelében Edmund Veesenmayer volt náci követhez hasonlította a diplomatát.
Bayer Zsolt a Magyar Hírlapban szintén provokációval vádolta Goodfriendet. A publicista távozásra szólította fel az ügyvivőt, és burkoltan megfenyegette, hogy "ne merészeljen kilátogatni" a következő Békementre, mert "hátha felismerik".
G. Fodor Gábor, a Századvég stratégiai igazgatója pedig blogjában azt latolgatta, hogy az Egyesült Államok Irak, Egyiptom, Ukrajna után vajon Budapesten akarja-e alkalmazni az "univerzális receptet" a "szuverén országok belügyeibe való beavatkozásra".
WP:"Internet taxation seems like a crazy idea,but it fits right in for Orbán's Hungary" Well, it doesn't fit to mine! http://t.co/kL39t32d6d
— Laci Molnar (@Laci_Molnar) October 29, 2014
Eva S. Balogh, a Yale Egyetem korábbi professzora, a Hungarian Spectrum főszerkesztője a Washington Post-nak azt nyilatkozta, hogy az internetadóról szóló eredeti törvényjavaslatot egy számítástechnikai analfabéta rakhatta össze. „Ennek eredményeképpen a gigabyte-onkénti ár olyan magasra jött ki, hogy egy átlagos felhasználó akár a fél fizetését is rákölthette volna a netadóra” – mondta, majd hozzátette: még a módosított javaslat is magas, még amerikai viszonylatban is. A Washington Post arra is kitért, hogy az internettel szembeni fellépés azért is problémás és azért váltott ki ekkora ellenállást, mert a net maradt az utolsó viszonylag szabad terület a magyar médiában.
„Felemelő közéleti, közösségi teljesítmény, élmény volt a tegnapi tüntetés”- közölte a Demokratikus Koalíció. A párt szerint a demonstráció „bátorítást adott demokraták százezreinek, hogy van esély és remény arra, hogy a Orbán-rezsim megbukjon, és Magyarország újra Európához, a szabadság és a demokrácia közösségéhez tartozzon”. Hozzáteszik: szimpátiával figyelik a civil kezdeményezést.
„Mivel a korrupt kormány és vezetője továbbra sem mondott le a tudást és a véleménynyilvánítás szabadságát korlátozó internetadó bevezetéséről, tovább folytatja az ország kifosztását, sőt, már alig rejtegetett célja lett Magyarország kiléptetése az Európai Unióból, a következő hetekben, hónapokban fokozni kell a nyomást az Orbán-rezsimre”- áll a közleményben.
Az Együtt-PM Szövetség „felszólítja a kormányt, hogy hallgasson a népre, ne vezesse be az internetadót”- közölték. A pártszövetség szerint elfogadhatatlan, hogy a kabinet a teljes adócsomaggal havi szinten tízezer forintot vesz ki a magyar családok zsebéből.
Az Együtt-PM Szövetség közleményében gratulál a tegnapi tüntetés szervezőinek. Hozzáteszik: céljaikkal egyetértenek, azokban maximálisan támogatják őket. „Pártszövetségünk felszólítja a Fideszt és a kormányt, hogy felejtsék el az internetadót! Módosítójuk egy fabatkát sem ér, az internetadó elfogadható legnagyobb mértéke: 0 forint”- áll a közleményben.
Egy helyre összegyűjtöttük az ATV legjobb videóit a helyszínről. A József nádor tértől a 0 kilométerkőig végigkövettük a demonstrálókat, majd a Parlamenttől is élő adásban jeletkeztünk. Videógyűjtemény ide kattintva.
Deutsch Tamás néppárti európai parlamenti képviselő szerint az internetadóval kapcsolatos vasárnapi és keddi tüntetés ékes bizonyítéka annak, hogy Magyarország normálisan működő európai demokrácia, hiszen bárki korlátozás nélkül élhet a gyülekezés jogával véleménye kifejezésére.
A fideszes politikus szerdán Budapesten, egy más témában tartott sajtótájékoztatón elmondta: akár a gyülekezési jog lehetőségével élve fejezik ki akaratukat az állampolgárok, akár levelet írnak, akár az utcán állítják meg a képviselőket, nekik kötelességük meghallgatni választóikat és mérlegelni a véleményüket, mielőtt döntést hoznak. "Annak rendje és módja szerint ezeket a véleményeket a kormány és a kormánypárti képviselők is meg fogják hallgatni" - tette hozzá. Deutsch Tamás megjegyezte: a keddi tüntetésen nem voltak "vandál rendbontók", akik leginkább mindig annak az ügynek, rendezvények ártanak, amelyre "rácsatlakozva" elfogadhatatlan magatartást tanúsítanak. Azt is hangsúlyozta: elutasító véleménye változatlan az internetadóról, bár a módosított javaslat radikálisan eltér az eredetitől. A demonstrálók egyik követelése egyébként már teljesült, hiszen az, hogy egyetlen magánszemélynek se kelljen fizetnie, már az eredeti javaslatban is benne volt, és a módosítottban is így van, ugyanis az adó alanya az internetszolgáltató cég - magyarázta.
A Szocdemek elnöke azt javasolja, hogy az internetadó helyett vezessék be azt, hogy az MKB Bankban legyen kötelező minden önkormányzatnak, állami cégnek, önkormányzati cégnek a számláját vezetni, ami várhatóan 100 milliárdos nyereséget jelentene.