A hideg ellenére is sokan elmentek pénteken a Facebookon szervezett szülői akcióra, sokan a gyermeküket is magukkal vitték. Volt olyan anyuka, aki hat gyermeket nevel, egyikük halmozottan hátrányos helyzetű. „Ezek a gyerekek ugyanolyanok, mint a többi gyerek, némi hendikeppel indulnak, de a magyar alkotmány nem mondja ki azt, hogy aki hátránnyal él, az másodrendű állampolgár” – vélekedett Cziznier Kovács Andrea az ATV Híradónak.
A Lázár János által jegyzett javaslat szerint a szülők ezentúl nem választhatnának szabadon iskolát gyermeküknek, hanem azt egy szakmai bizottság jelölné ki nekik. A szabad pedagógusválasztás is kikerült a törvénytervezetből. Egy szakmai bizottság mondaná meg azt is, hogy a beteg gyermek mennyire terhelhető, vagyis mennyi időt tölthet a fejlesztő iskolában. A törvény eddig minimum heti 20 órát garantált, ezt a mondatot azonban a Lázár-javaslat kivette a törvényszövegből.
Czeizel Barbara gyógypedagógus szerint „a Lázár-terv akár még jó is lehetne, hogy el kell törölni a minimum 20 órát. Mi is ezt akarjuk: 40 órára kell felemelni, hogy legyen lehetőségük, joguk 8 órát iskolában tölteni.”
Jelenleg 600 halmozottan hátrányos gyermek jár fejlesztő iskolába, de ötezren várnak még a lehetőségre. Lázár János hétfőn egyeztet a szülők képviselőjével.
atv.hu

