Szijjártó Péter szerdán ezt az értelmezést cáfolta, és azt mondta: a bérek emelésével, valamint azzal, hogy a 202 ezer forint felett keresőknél két lépcsőben vezetik csak ki a szuperbruttósítást, jövőre mindenki többet keres majd. A minimálbér és a garantált bérminimum emelésével sem a munkaadói, sem a munkavállalói oldal nem elégedett. Adószakértők szerint jogosan: a bérek emelése ugyanis az adójóváírás kivezetése miatt a legtöbb embernél nem emeli, hanem csökkenti a nettó kereseteket.

A dolgozóknak azonban azt ígéri a kormány, hogy januártól többet ér a munka. A tervek szerint a minimálbért 92 ezerre, a garantált bérminimumot pedig 108 ezer forintra emelnék. A minimálbér esetén így 18, a bérminimumnál 15 százalék a növekedés. Emellett a kormány a versenyszférában is béremelést javasol. Ennek mértékét 5 százalékban határozták meg.

A miniszterelnök szóvivője azt mondta: az adójóváírás és a szuperbruttósítás egyszerre történő kivezetése mellett továbbra is eltökélt a kormány, de csak azoknál, akik 202 ezer forint alatt keresnek. Efölött – a korábbi tervekkel ellentétben - megmarad a szuperbruttó. Csak 2013-ra vezetnék ki, két lépésben. Szijjártó Péter szerint a módosítással mindenki jobban jár majd. „202 ezer forint alatti kereset esetén az emberek egy részével előfordulhatna, hogy veszteséget szenvednének el, de ezt nem hagyjuk, mert az egy világos vállalás volt, hogy senki sem kereshet kevesebbet. Viszont 202 ezer felett pedig mindenki többet fog keresni, és mindenkinek a keresete két lépcsőben fog növekedni” – mondta Szijjártó, a megvalósításról pontos részleteket azonban egyelőre nem árult el.

Részletek ide vagy oda – a munkavállalói oldal szerint csak első hallásra tűnik jónak a bejelentés. „A minimálbéresek a minimálbér 92 forintra való emelésével valamivel kevesebbet fognak hazavinni, mint az idén, ez a mérték ugyanis nem tartja szinten a nettó keresetüket. Az 5 százalékos béremelési ajánlásnál 170 ezer forint bruttó keresetig ugyancsak kevesebbet kapnak a munkavállalók” – vélekedett Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége elnöke.

Az ATV Híradója utánaszámolt, ki mennyit is vihetne haza pontosan a béremelés után. Míg egy minimálbéres most 60 ezer 600 forintot kap kézhez, addig jövőre, megemelt bér mellett, adójóváírás nélkül csak 60 260-at. Azaz 340 forinttal kevesebbet kap, mint most.

A munkáltatói oldal szerint az állami kompenzáció nélkül vállalhatatlan a javaslat. „Ha nem kapunk segítséget, ha nem kapunk ellentételezést, ha nem kapunk központi támogatást, nevezzük bértámogatásnak, akkor ez a terv nem megvalósítható” – közölte Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára.

A bérek emelésének mértékéről még tárgyal a munkaadói és munkavállalói oldal képviselőivel a kormány. Szijjártó Péter jövő hét szerdára ígérte a részleteket

atv.hu