Egyes politikai elemzők szerint Schmitt Pál pénteki beszéde egyértelmű kiállás volt a kormány mellett. Vagyis a köztársasági elnök ahelyett, hogy egyensúlyozni próbált volna az alkotmánybíróság és a kormány között, olyan értelmezést mondott, amely egyértelműen a kormány érverését erősíti.
Schmitt Pál, köztársasági elnök péntek este a köztévén keresztül beszélt az országhoz. Sokan várták, hogy az államfő megszólaljon, miután az Alkotmánybíróság még kedden alkotmányellenesnek nyilvánította és visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a 98 százalékos különadót. A Fidesz ezután jelentette be, hogy kezdeményezik az alkotmány és az Alkotmánybíróságról szóló törvény módosítását, hogy azok a kérdések, amelyekről nem lehet népszavazást tartani, kikerüljenek az Alkotmánybíróság hatásköréből.
A köztársasági elnök beszédében azt mondta, hogy az Alkotmánybíróság saját törvényi keretein belül hozta meg a döntését. Ez a testület joga és kötelessége volt – tette hozzá. Nyilatkozatában többek között úgy fogalmazott, hogy Magyarországon működnek az egymástól független demokratikus intézmények és mindegyik teszi a dolgát.
„Ugyanakkor az Országgyűlés demokratikusan megválasztott képviselőitől sem vitatja el senki azt a jogot, hogy éljenek a választóktól kapott felhatalmazással és mandátumukat a választók akaratának érvényesítésére használják” – hangzott el péntek este.
Alkotmányjogászok és közéleti szereplők szerint viszont az Alkotmánybíróság feladata, hogy az alkotmányellenes jogszabályokat megsemmisítse.
„Az az érv, hogy ez a jogosultság az Alkotmánybíróságot olyan esetekben nem illethetné meg, amiben magának a népnek sincs döntési joga, azt kell, hogy mondjam, hogy tudatlanságról árulkodik” – nyilatkozta Majtényi László. A volt adatvédelmi biztos szerint Európában pontosan azért alakult ki az Alkotmánybíróság intézménye, hogy - ha kell - a népszuverenitás elvét is korlátozzák. Az alkotmánybíróság jelenleg az egyetlen akadály ma Magyarországon a korlátlan hatalom megszerzésének – tette hozzá Majtényi.
Schmitt Pál beszédében elmondta azt is, hogy Magyarországon működik a demokrácia, működnek az egymástól független demokratikus intézmények és mindegyik teszi a maga dolgát.
Krekó Péter politikai elemző szerint a köztársasági elnök nyilatkozatában nem próbált egyensúlyozni az alkotmánybíróság és a kormány között. „A kormány mellé állt ebben a konfliktusban, miközben azzal, hogy azt mondta, hogy minden alkotmányos intézmény teszi a dolgát, mintha a fennálló Alkotmánybíróság és kormány közötti konfliktust próbálta volna tagadni” – mondta a Political Capital elemzője.
Krekó szerint a mindenkori köztársasági elnöknek az a feladata, hogy a hatályos alkotmány felett őrködjön, ezzel szemben Schmitt Pál úgy beszélt, mintha az ő feladata már az új alkotmány betartása lenne, pedig ennek tartalmát még ő sem ismerheti - véli az elemző.

