A parlament Emberi jogi, kisebbségi civil és vallásügyi bizottságának illetékes albizottsága olyan jogsértéseket vizsgál, amelyeket 2002 és 2010 között követtek el az állam részéről a politikai jogokkal összefüggésben.

Az albizottság szerdán elsőként Ignácz István volt Pest megyei rendőrfőkapitányt, az úgynevezett Ignácz-bizottság elnökét hallgatták meg. Utóbbi testület vizsgálta korábban az MTV Szabadság téri székházának 2006-os ostromát. Ignácz István szerint a székházat ostromló tömeg nem akart lincselni, de megtehette volna. Itt példaként említette a helyszínre vezényelt és ott elakadó vízágyút, amelynek a személyzetét nem bántották.

Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitánnyal kapcsolatban azt mondta: nem működött együtt az Ignácz-bizottsággal, a meghallgatásán nem fogalmazott egyértelműen, a kért adatokat pedig nem adta meg időben, és ezt jelentették az akkori országos rendőrfőkapitánynak is.

Egyértelműen kijelentette: a tömeget gerjesztette, hogy nem vették át a tüntetők petícióját a székházban, a rendőrök eleinte be sem engedték oda őket, és mint mondta: a rendőröket nem erre tanítják. Megemlítette, hogy Majoros Zoltán, az akkori REBISZ műveleti irányítója éjfél után Budaházy Györgyöt az épületbe kísérte, aki ott átadhatta a petíciót, és ezzel megoldódott a probléma - mondta.

Ignácz István úgy fogalmazott: az épületet nem elfoglalták, a rendőrök hagyták el a füst miatt. Erre Lapid Lajos rendőr dandártábornok adott engedélyt. Elég idő lett volna arra, hogy a rendőrök felkészüljenek a rendkívüli eseményre, de nem készültek fel - tette hozzá.

Kérdés, hogy azt a kutyapórázt, amit Szilvásy György egykori titokminiszter a nyakára vett, Gyurcsány Ferenc is magára veszi-e - ezt mondta Gulyás Gergely, az albizottság fideszes elnöke szerda reggel azzal kapcsolatban, hogy nem jelent meg a szerdai meghallgatáson Szilvásy György. A fideszes politikus emlékeztetett: az MSZP parlamenti frakciójának véleményét kérte ki a volt miniszter arról, megjelenjen-e az albizottság előtt, és a szocialisták azt javasolták kedden, hogy ne menjen el a meghallgatásra.

Gaudi-Nagy Tamás, a testület jobbikos alelnöke alkotmánysértőnek nevezte, hogy szerinte a szocialista párt döntött Szilvásy György távolmaradásáról. Az Országgyűléssel szembeni nyílt és durva szembeszegülésnek nevezte mindezt. Úgy látja: az MSZP ezzel bizonyította, hogy az ügynek politikai érintettsége van. Az MSZP-től korábban jelezték, hogy nem vesznek részt az albizottság munkájában.