A vezető tudományos szakértők közreműködésével 15 országban elvégzett felmérésben több mint 12 ezer, 25 és 39 év közötti férfi vett részt – köztük 506 magyar fiatalember. A tanulmányból az derül ki, hogy a fiatal férfiak élete bonyolultabb, mint korábban bármikor.

A fiatal férfiak egyre későbbre tolják vagy éppen átrendezik az élet hagyományos mérföldköveit. Gyakran késő harmincas éveikben érik el a férfivá válás tradicionális állomásait: a saját lakáshoz jutást vagy a gyermekvállalást. Házasságot átlagosan 30 éves korukig kötnek, elhúzódnak diákéveik, így később állnak munkába és később hagyják el a szülői házat. Sőt, az sem szokatlan, hogy a napközben vezetői pozíciót betöltő fiatal férfi éjszakára a szülői házba tér haza, ellenállva a házasság és a családalapítás „kísértésének”.

A legtöbb magyar férfi nem hisz az egyenlőségben, amikor gyermeknevelésre kerül sor. A megkérdezettek csupán 40 százaléka ért egyet azzal, hogy egy férfi ugyanolyan jól fel tud nevelni egy gyereket, mint egy nő. Ezzel a románokkal és az olaszokkal együtt a legkonzervatívabb nemzetek közé tartozunk. Ugyanakkor a magyarok több mint 60 százaléka véli úgy, sokkal fontosabb, hogy a férfiak érzelmi támaszt nyújtsanak, mint anyagi támogatást – ezzel a modern gyermeknevelési elveket leginkább hangsúlyozó három ország között van.

A férfiak a hagyományos szemléletet ötvözik a feminista megközelítéssel, egyszerre próbálnak erősek, dominánsak, ugyanakkor érzékenyek és nyíltak lenni, noha a két megközelítést meglehetősen nehéz összhangba hozni. A megkérdezett fiatal magyar férfiak közel 90 százaléka jelentette ki, hogy kapcsolataiban fontos az egyenlőség – ez alapján Magyarország a leginkább emancipált országnak tekinthető.

A fiatal férfiak egyre imázs-tudatosabbak, és tapasztalják az ezzel járó előnyöket is. Nyugat- és Dél-Európában sokkal kevésbé jönnek zavarba, ha kozmetikáról van szó. Ám országtól függetlenül a hiúság látszatát még mindig nagyon erősen kerülik. A férfiasság lényege, hogy az ember laza és gondtalan legyen, ezért a külsejükre ügyelő férfiak nem töltenek sok időt a tükör előtt, inkább kondizással próbálják javítani imázsukat.

Borszakértő, digitális fotós, ínyenc, filmkészítő – az alapos szakértelem, a szenvedéllyel űzött hobbi a legjobb társadalmi tőke. A figyelem felkeltéséhez a férfinak tündökölnie kell szakértelmével – és nem fontos, hogy az a focihoz vagy a politikához hasonlóan népszerű témákra terjed ki, vagy egy speciális, szűk területre. A mindenhez értő, háztartási gépeket megbütykölő ezermester sztereotípiája már a múlté – a gépek ma olyan bonyolultak, hogy már működtetésük is szakértelmet igényel. A fiatal magyar férfiak a harmadik helyen állnak a szakértői imázs fontosságát tekintve. A megkérdezettek több mint 70 százaléka szeretne jól informáltnak látszani, olyan embernek, aki nagy tudással rendelkezik.

A kutatás talán legmeglepőbb eredménye, hogy a fiatal magyar férfiak pénzügyeikben meglehetősen konzervatívak. A megkérdezettek mindössze 7 százaléka vásárolna hitelre a hosszabb távú megtakarítások helyett. Így a fiatal magyar férfiak e tekintetben a hollandok és a németek mögött a harmadik helyen állnak Európában.

A kutatással kapcsolatban Réz András esztéte az ATV Reggeli Jam című műsorában elmondta, úgy tűnik, a hagyományos családfenntartó apakép leépült. Egyrészt csúszik a családalapítás ideje, illetve megjelennek olyan csoportok, akik egyáltalán nem akarnak családot alapítani. Ebben a tendenciában jelentős szerepe van annak, hogy egyre több fiatal férfi ódzkodik a felelősségvállalástól, szeretnének örök gyerekek maradni.

– Ma, ha úgy tetszik, a piacon megvásárolhatsz minden szolgáltatást a takarítástól a kaján keresztül a szexig, mindezt úgy, hogy nincsenek az életedben olyanok, akikért felelősséget kellene vállalnod – illusztrálta ezt a filozófiát Réz András.

btl.hu/atv.hu